Kwas pirogronowy ma działanie m.in. złuszczające, przeciwzaskórnikowe, likwidujące blizny, obniżające pH skóry. Z dobrodziejstwa kwasu pirogronowego można korzystać w salonach kosmetycznych lub za sprawą wielu obecnych na rynku kosmetyków zawierających ten kwas, jak np. kremy. Kwas pirogronowy występuje w kilku stężeniach, które są dostosowywane do potrzeb pacjenta. Mimo że jest substancją bardzo łagodną, dedykowaną nawet osobom ze skórą naczynkową lub zmianami ropnymi, istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania kwasu. Chodzi tu m.in. o łuszczycę, alergie, opryszczkę, atopowe zapalenie skóry czy zaburzenia psychiczne.
Kwas pirogronowy i jego właściwości
Kwas pirogronowy ma wiele ważnych właściwości. Przede wszystkim działa antybakteryjnie, złuszczająco i przeciwzaskórnikowo. Pomaga również leczyć trądzik, radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, zmniejsza i reguluje wydzielanie sebum. Obniża pH skóry oraz stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, ponieważ dociera do skóry właściwej . Dzięki temu nawilża skórę oraz redukuje blizny i zmarszczki. Kwas pirogronowy rozluźnia również połączenia komórek naskórka, przez co warstwa rogowa staje się cieńsza, a skóra się odnawia, jej koloryt ulega poprawie, a przebarwienia są mniej widoczne. Warto dodać, że kwas pirogronowy jest na tyle delikatny, że może być stosowany przez osoby ze zmianami ropnymi lub rozszerzonymi naczynkami.
Dla kogo polecany jest kwas pirogronowy?
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu pirogronowego polecane są przede wszystkim osobom mającymi problem z zaskórnikami, zmagającymi się z bliznami potrądzikowymi, trądzikiem różowatym, rogowaceniem naskórka, zmarszczkami czy zaburzeniami pigmentacji skóry. Może być stosowany do każdego typu skóry i niemal na całe ciało, jednak najczęściej nakłada się go na twarz, dekolt, ramiona, plecy i dłonie. Mimo że jest kwasem delikatnym, powinny unikać go osoby z infekcjami skórnymi, opryszczką, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, alergiami na substancje stosowane w peelingu pirogronowym i zaburzeniami psychicznymi.
Stężenia kwasu pirogronowego
Kwas pirogronowy może występować w kilku stężeniach, które dedykowane są różnym problemom skórnym. Peeling kwasem pirogronowym o stężeniu 40% „mild” najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry zaczerwienionej i łojotokowej, peeling pirogronowy 40% „strong” okaże się najwłaściwszy dla pacjentów z trądzikiem w fazie aktywnej z intensywnymi przebarwieniami skóry. Peeling pirogronowy 50% przeznaczony jest natomiast dla osób cierpiących z powodu trądziku, peeling pirogronowy 60% pomoże zaś w przypadku blizn potrądzikowych, przebarwień oraz płytkich zmarszczek.
Jak wygląda zabieg kwasem pirogronowym?
Zabieg z wykorzystaniem kwasu pirogronowego podzielony jest na trzy części. Na początku skóra jest dokładnie oczyszczana, następnie nakłada się na nią kwas pirogronowy o określonym stężeniu. Należy pamiętać, że nie powinno się trzymać kwasu na twarzy dłużej niż około pięciu minut. Po mniej więcej dwóch, trzech dniach od zastosowania kwasu pirogronowego skóra zaczyna się delikatnie łuszczyć. Ten objaw sugeruje, że zabieg został przeprowadzony w sposób właściwy. Peeling z użyciem kwasu pirogronowego może być powtarzany co dwa lub trzy tygodnie.
Po zabiegu pacjent powinien zrezygnować z opalania na około miesiąc, używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, nawilżać skórę, stosować kremy z witaminą C. Niewskazane jest stosowanie makijażu przez dobę od zabiegu, używanie kremów AHA przez dwa tygodnie, usuwanie złuszczającego się naskórka. Efektami ubocznymi, mogącymi pojawić się po zabiegu z kwasem pirogronowym, są:
- zapalenie okołowargowe
- pojawienie się opryszczki (u osób będących nosicielami wirusa HSV-1)
- utrzymujący się rumień twarzy (choć najczęściej wszelkiego rodzaju zaczerwienienia znikają po upływie kilku dni od zabiegu)
- zaburzenia pigmentacji skóry (występują przede wszystkim u osób mających przebarwienia, niestosujących ochronnych filtrów przeciwsłonecznych lub pozbywających się złuszczającego naskórka).
Zobacz też inne sposoby dbania o skórę:
Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej
Piękny dekolt na wiosnę. Porady kosmetolog
Azjatycka pielęgnacja, czyli oczyszczanie skóry gąbeczkami. Jak to robić prawidłowo?
Zobacz video: Kosmetyczne kwasy na twarz, szyję i dłonie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF