Okrycia wierzchnie – to na nich skupiamy się przede wszystkim przy kompletowaniu garderoby, gdy temperatura znacząco spada. A skoro zima rozpoczęła się na dobre, warto rozeznać się w tym, jakie modele oferują najbardziej rozpoznawalne marki i projektanci.
Jak dokonać wyboru spośród tylu dostępnych opcji na rynku? Znane brandy starają się maksymalnie spełnić oczekiwania klientów. Oto najlepsze propozycje i podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Najważniejsze, czyli materiał i wypełnienie
Wypełnienie to jeden z najważniejszych elementów przy wyborze zimowej kurtki. Możemy postawić na naturalne (czyli puch, pierze lub ich mieszanka) albo syntetyczne. Kurtki z wypełnieniem naturalnym zapewniają więcej ciepła, z kolei te w sztucznej wersji zdecydowanie szybciej schną, są antyalergiczne i po prostu tańsze.
Przy zakupie należy zwrócić także uwagę na materiał zewnętrzny. Ma to szczególne znaczenie, kiedy wybieramy naturalne wypełnienie – tkanina powinna być wówczas wodoodporna, ponieważ w innym wypadku przemoknie, a puch, który znajduje wewnątrz, nasiąknie i stanie się zbity oraz ciężki.
Kurtki zimowe
Przede wszystkim nie powinniśmy decydować się na zakup kurtki zimowej, która jedynie ładnie wygląda. Oprócz wspomnianego już rodzaju wypełnienia i materiału, powinniśmy patrzeć na mankiety i samo wykończenie. Kolejnym istotnym elementem jest kaptur, który chroni przed porywistymi podmuchami wiatru. Niektóre z modeli posiadają również możliwość regulacji mankietów przez napy lub za pomocą gum ze stoperem i ułatwiają dopasowanie się kurtki do sylwetki.
A jaki fason wybrać? Odpowiednio dobrany pozwoli optycznie wyszczuplić i wymodelować sylwetkę. Osobom z krótką szyją odradza się kurtki z obszernymi kołnierzami. Z kolei dłuższe i nieco większe modele idealnie sprawdzą się w przypadku kobiet z szerokimi biodrami, ponieważ świetnie zamaskują wszelkie mankamenty figury, a pionowe wzory i pikowania wydłużą sylwetkę. Wśród najciekawszych modeli kurtek są te wykonane z delikatnie połyskujących materiałów lub w kolorowe wzory.
Materiały prasowe
Parki
Parki od lat są jednym z najpopularniejszych modeli kurtek zimowych. Skąd ich fenomen? Pasują do wielu stylizacji – zarówno tych utrzymanych w sportowym stylu, jak i nieco bardziej eleganckich. Na rynku dostępne są różne modele – od krótkich, po te o długości maxi. Ich charakterystycznym elementem jest regulacja w pasie, duże kieszenie oraz nieco dłuższy tył. Parki mają jedną istotną zaletę – dzięki regulacji w talii optycznie wyszczuplają sylwetkę i tuszują wszelkie niedoskonałości sylwetki.
Ten rodzaj kurtki można nosić na wiele sposobów. Doskonale sprawdzą się w stylizacjach casualowych, np. z jeansami czy bawełnianymi dresami. Pomimo typowo sportowego kroju, pasować będą także do klasycznych, materiałowych spodni czy sukienek.
Materiały prasowe
Płaszcze
Przy zakupie płaszcza warto zwrócić uwagę na skład – wełniane czy kaszmirowe posłużą nam przez długie lata. Dobrą alternatywą dla ich droższych wersji (czyli tych wykonanych w 100% z wełny czy kaszmiru) są modele z odrobiną akrylu lub poliestru w składzie. Domieszki te ułatwiają sam proces czyszczenia. Przyjmuje się, że zimowy płaszcz powinien mieć w składzie ok. 60-80% wełny. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj podszewki – ta z wiskozy to zdecydowanie najlepszy wybór, ponieważ odpowiednio chroni i ma wartości higroskopijne.
W tym sezonie znajdziemy wiele ciekawych modeli tego ponadczasowego okrycia. Od inspirowanych latami 70. i 80., przez powrót do Matrixa, skórę w każdym wydaniu, kratę i logotypy, po futrzane detale czy eksperymenty kolorystyczne. Jeżeli pragniemy, by płaszcz służył latami, warto postawić na nieśmiertelną klasykę, czyli prosty, czarny, bądź camelowy projekt, który zda egzamin zarówno w przypadku eleganckich stylizacji, jak i tych nieco bardziej casualowych.
Materiały prasowe
Jak prać puchowe kurtki? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Jessica Mercedes zaprosiła nas do swojego mieszkania. Jak wygląda jej "wielka kawalerka"?
- Kalczyńska, Wendzikowska, Krupińska. Oto najlepsze jesienne stylizacje w Dzień Dobry TVN
- Oto ponadczasowe elementy garderoby, które warto mieć w swojej szafie
Autor: Sabina Zięba