Do pielęgnacji ozdób wykonanych z metali szlachetnych najlepiej sprawdzają się rzeczy, które każdy z nas ma w domu. Wśród polecanych przez Natalię Sagan produktów znalazły się:
- Sól, folia aluminiowa, wrząca woda, 2 szklane miseczki: jedną miseczkę wyłóż folią aluminiową, do drugiej wlej ok. 200 ml wrzącej wody i wsyp 1 łyżeczkę soli (mieszaj aż sól się rozpuści) - wlej roztwór do miseczki z folią i wrzuć brudną biżuterię. Po wyjęciu opłucz ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub zwykłego mydła (można użyć szczoteczki do zębów). Osusz przy pomocy bawełnianej ściereczki. Ta metoda sprawdza się tylko przy srebrnej biżuterii.
- Popiół drzewny (z kominka, woda, bawełniana ściereczka lub szczoteczka z miękkim włosiem: bawełnianą ściereczkę delikatnie zmocz w wodzie i nabierz popiół, następnie delikatnymi ruchami poleruj biżuterię. Ten sposób świetnie sprawdzi się przy biżuterii srebrnej, również z kamieniami szlachetnymi i organicznymi.
- Pasta do zębów, szczoteczka z miękkim włosiem, bawełniana ściereczka: na ściereczkę nanieś pastę do zębów i delikatnie potrzyj biżuterię. Jeżeli biżuteria ma "rowki" można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Po wyjęciu płuczemy pod ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub zwykłego mydła. Ważne! Pasta do zębów NIE może zawierać: dużej ilości sodu i fluoru, granulek ani środka wybielającego!
- Soda oczyszczona z wodą: Do miseczki wsyp 1 łyżkę sody oczyszczonej i 1 łyżkę wody (ma powstać gęsta papka). Na ściereczkę nanieś papkę i delikatnie "wmasuj" w biżuterię. Jeżeli biżuteria ma "rowki" można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Druga metoda: w 200 ml ciepłej wody rozpuść 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Do takiej mieszanki włóż biżuterię na kilka - kilkanaście godzin. Wyjmij i opłucz ciepłą wodą. Ta metoda świetnie sprawdzi się zarówno przy złotej, jak i srebrnej biżuterii.
- Tabletki do protez: w szklance letniej wody rozpuść 1 tabletkę do protez i wrzuć biżuterię. Po chwili woda zmieni swój kolor na szary. Wyjmij swoje skarby, opłucz ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, osusz ściereczką.
Czyszczenie kamieni organicznych w domu
Biżuteria z metali szlachetnych to jedno, ale wiele z nas ma w domu także biżuterię wykonaną z kamieni naturalnych takich jak koral, perły czy bursztyn. Jak czyścić takie ozdoby, żeby przez wiele lat cieszyły swoim nieskazitelnym wyglądem?
- Perły sztuczne i słodkowodne - krótka kąpiel w ciepłej wodzie (na zasadzie włóż - wyjmij) z dodatkiem mydła, następnie należy przepłukać je w chłodnej wodzie.
- Perły słonowodne czyści się na sucho polerując je miękką szmatką (aby nadać im blasku) lub można szmatkę zwilżyć delikatnie wodą z mydłem i przecierać perły. Nie moczymy. Przechowuj zapięte, owinięte w miękką ściereczkę lub woreczek, w pudełku wyściełanym miękką tkaniną. Nie przechowuj ich z inną biżuterią.
- Bursztyn naszyjnik z bursztynu umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła i opłucz w czystej wodzie. Osusz miękką szmatką i posmaruj oliwą z oliwek, najlepiej przy użyciu rąk. Nadmiar oliwy wytrzyj miękką szmatką i wypoleruj. Zmatowiały bursztyn możesz przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem i natrzeć oliwą z oliwek. Bursztyn przechowujemy analogicznie jak perły.
- Koral jest to "kamień" pochodzenia naturalnego (organicznego), który można czyścić przy pomocy: papki z sody oczyszczonej i wody, roztworu z sody oczyszczonej i ciepłej wody (nie gorącej), ciepłej wody z płynem do mycia naczyń (czyścimy analogicznie jak bursztyn plus oliwa z oliwek).
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- JEANSY DAMSKIE - najważniejsze trendy na 2023
- Stylowy Ślub: Jak ubrać się na wesele w 2023 roku?
- Nie tylko szpilki szkodzą kręgosłupowi i stawom. Sprawdź, czy nosisz dobre buty
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN