Od dziś obowiązują nowe zasady dotyczące odstępu między dawkami szczepionek. O ile został skrócony czas oczekiwania na drugą dawkę i czy warto przyspieszać termin jej podania? Na pytania odpowiada lekarz rodzinny Michał Domaszewski, który jest gościem Dzień Dobry TVN.
W Polsce podano już ponad 15 mln 776 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi (dane z 16 maja). Od dziś szczepienia przyspieszają.
Czy warto skracać odstęp między dawkami szczepionek?
Od 17 maja, w przypadku wszystkich dwudawkowych szczepionek, okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostaje skrócony do 35 dni. Osoby zapisane na szczepienie od 17 maja z automatu będą miały krótszy czas oczekiwania na drugi termin.
Do tej pory 6 tygodni to był maksymalny odstęp między dwiema szczepionkami mRNA, czyli Moderną i Pfizerem, a w przypadku szczepionki AstraZeneca odstęp wynosił 12 tygodni.
Na stronie rządowej uzasadnieniem skrócenia czasu między dawkami szczepionek jest ich dostępność.
– Wielkie pytanie: czy to będzie dobre dla nas? – zastanawia się ekspert. – Jeśli chodzi o szczepionki Pfizer i Moderna jest to zrozumiałe, ale AstraZeneca może wywołać lekkie kontrowersje. Dlatego, że pomiędzy dwiema dawkami szczepionki AstraZeneca, jeśli ten odstęp jest długi, czyli wynosi 12 tygodni, po prostu ona ma wyższą skuteczność. Badania wykazały, że miała ponad 80% skuteczności, a jeśli ten okres jest krótszy, skuteczność wynosi zaledwie 50% – uzasadnia wątpliwość.
Czy w takim razie lepiej nie przyspieszać drugiej aplikacji szczepionką AstraZeneca? – Jeśli kierować się badaniami naukowymi, to rzeczywiście tak można by było na to spojrzeć. Natomiast to nie jest tak, że ta szczepionka będzie w ogóle nieskuteczna. Według producenta ona zadziała. Jesteśmy dobrej myśli – mówi lekarz.
Osoby, które zaszczepią się do 16 maja włącznie mogą starać się o przyspieszenie drugiej dawki, ale na własną rękę.
Jakie jeszcze zmiany dotyczące szczepień zostały wdrożone od 17 maja?
- Również 17 maja ma wejść w życie inna ważna zmiana dotycząca szczepień przeciwko COVID-19: szczepienia ozdrowieńców będą możliwe już po 30, a nie jak obecnie 90 dniach od otrzymania dodatniego wyniku testu.
- Rusza też rejestracja szczepień przeciw COVID-19 dla 16- i 17-latków. Każdy będzie miał automatycznie wystawione e-skierowanie. Wcześniej należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Od 15 maja zdejmujemy maseczki, ale nie wszędzie. Gdzie nadal musimy je nosić?
Kobieta dostała 4 dawki szczepionki. Jakie są skutki przedawkowania preparatu przeciw COVID-19?
Paszport szczepionkowy - jak będzie wyglądał? Czy Unia Europejska wprowadzi go przed wakacjami?
Autor: Magdalena Zamkutowicz