Koronawirus

Kiedy skończy się pandemia COVID-19? Prof. Horban podał termin

Koronawirus

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polstanews.pl/interia.pl
luismmolina/Getty ImagesKoronawirus

Od przeszło półtora roku cały świat stara się zatrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Ile jeszcze może potrwać walka z groźnym wirusem? Prof. Andrzej Horban w rozmowie z serwisem Interia stwierdził, że już wiosną przyszłego roku sytuacja się poprawi i zaczniemy wracać do normalności. Choć - jak dodał - wirus nie zniknie, to "nie będzie już dewastował naszego życia".

Pandemia COVID-19. Kiedy się skończy?

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 w rozmowie z serwisem Interia.pl stwierdził, że duże fale epidemii, które są groźne, powinny się skończyć wiosną przyszłego roku. - Późną wiosną będzie już z górki. Wirus z nami pozostanie, ale nie będzie już dewastował naszego życia - mówił specjalista. W ocenie eksperta grupa osób, która się nie zaszczepiła, już zachorowała, albo zachoruje w przyszłości. Tym samym kolejne fale nie będą mieć tak dużej skali jak dotychczas. - Nie będzie już tylu osób podatnych na zachorowanie - dodał.

Prof. Horban przyznał, że czwarta fala pandemii zaczyna się rozpędzać. - Najbardziej dotyka osób niezaszczepionych i terenów, gdzie ten poziom zaszczepienia jest najniższy. Chorują głównie mieszkańcy: Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia i wschodniej części Mazowsza. Żeby było trudniej, do tej listy dochodzi jeszcze województwo zachodniopomorskie - stwierdził.

Czy powstanie skuteczny lek na COVID-19?

W ostatnim czasie pojawiają się doniesienia na temat potencjalnych leków na COVID-19. Prowadzone są już badania nad środkiem AT-527, który miałby hamować rozwój wirusa w organizmie. Prof. Horban podchodzi do tych informacji bardzo sceptycznie i jest zdania, że najprawdopodobniej nie uda się opracować leku, który zatrzyma namnażanie się wirusa w organizmie.

- Nowe leki stosuje się wybiórczo i w niewielkiej ilości, bo są jeszcze bardzo niedoskonałe. Rzeczywiście hamują replikacje wirusa, ale pod warunkiem, że podamy je w odpowiednim momencie. Lekarz ma na to dosłownie dzień, dwa, maksymalnie trzy - dodał w rozmowie z Interią.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polstanews.pl/interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: luismmolina/Getty Images

Pozostałe wiadomości