Horoskop

Piątek trzynastego - oto przesądy, które są źródłem naszego stresu

Horoskop

Will Crocker/Getty Images

Mamy kolejny piątek trzynastego. Kombinację przez większość Polaków uważaną za szczególnie pechową. Czy słusznie? W roku 2020 mamy do czynienia z tym połączeniem dwukrotnie, trzynastego marca i trzynastego listopada.

Piątek trzynastego - skąd pochodzi

Złego nimbu trzynastka nie ma od dzisiaj. Kultura Europy jest zbudowana na starych, dobrych, sprawdzonych zasadach opartych na cykliczności i powtarzalności.

Gwarancją ładu, harmonii i stabilizacji jest w naszej tradycji "dwunastka". Mamy dwanaście miesięcy w roku, dwanaście godzin dnia i dwanaście godzin nocy, dwanaście wigilijnych potraw, dwunastu olimpijskich bogów, dwanaście znaków zodiaku, dwunastu apostołów. Tuzin stał się niejako uświęcony, a zatem reprezentuje sferę sacrum.

Trzynastka jest liczbą, która wychodzi poza ramy, jest dodana ponad coś ustalonego, a zatem staje się niebezpieczna, wprowadza chaos i nieład, a w związku z tym szeroko rozumiane kłopoty. Opowieść o królu Francji Filipie Pięknym, który miał przeprowadzić aresztowania na członkach zakonu templariuszy właśnie w piątek trzynastego, urosła do rangi wydarzenia, które ma wytłumaczyć pechowość tego dnia są delikatnie mówiąc mocno przesadzone.

Bardziej prawdopodobne jest to, że piątek był dniem poświęconym Wenus, bogini miłości, a bliżej słowiańskich terenów - Bogini Matce. Kobiety miały zwyczaj spotykać się w piątki na ploteczkach, miłosnych czarach oraz rozrywce, we własnym gronie. Żeby to uniemożliwić, po wprowadzeniu na te tereny chrześcijaństwa uczyniono z piątku dzień postu i wspomnienie męki Chrystusa. Dzień Wenus sprzyja wzrastaniu kobiecej mocy, a wywracająca stary ład do góry nogami "trzynastka" może stworzyć szczególnie niebezpieczne połączenie w stylu "kobiecej rewolucji".

Wielu możnym tego świata, którymi w tamtych czasach byli oczywiście mężczyźni, celebrowanie przez kobiety swojej mocy, bardzo się nie podobało. Zatem stwierdzono, że w piątek czarownice czczą siły ciemności. Do tego mamy wprowadzającą chaos "trzynastkę" i ... bigos gotowy!

Piątku trzynastego - dnia, w którym moce kobiet są szczególnie silne boją się zatem przede wszystkim strażnicy patriarchatu.

Więcej o pochodzeniu wiary w "pechową trzynastkę" znajdziemy w moim innym tekście: Piątek trzynastego. Mit, przesąd czy prawda?

Najpopularniejsze przesądy na piątek trzynastego

Tego dnia, według ludowych wierzeń nie powinno się w szczególności:

 • przechodzić pod drabiną, bo może to przynieść zły los,
 • rozsypywać soli, co świadczyć będzie o chorobie i kłótniach w rodzinie,
 • zgubić pieniędzy, co wróży same straty w najbliższej przyszłości,
 • pokłócić się z partnerem/partnerką, bo może to spowodować szybkie rozstanie,
 • otworzyć w domu parasolki, co wróży kłopoty ze zdrowiem członków rodziny,
 • zbić szklanego przedmiotu, w szczególności lustra, ponieważ przyniesie to siedem lat nieszczęścia,
 • spotkać osoby duchownej, zakonnika bądź zakonnicy, gdyż wróży to rychłą chorobę bądź śmierć w rodzinie (kiedyś pielęgniarkami były głównie siostry zakonne i dlatego ich obecność świadczyła o chorej osobie w okolicy).

Szczególne szczęście w piątek trzynastego ma przynieść:

 • spotkanie kominiarza, co daje znak o rodzinnym szczęściu, dobrych zbiegach okoliczności i korzystnym losie (niezwykłym świadectwem tego, że Fortuna będzie się do nas uśmiechać jest znalezienie bądź oderwanie guzika z kominiarskiego uniformu),
 • znalezienie jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, co świadczyć ma o rychłym wzbogaceniu się,
 • znalezienie czterolistnej koniczyny, którą koniecznie powinniśmy umieścić w portfelu wśród banknotów,
 • znalezienie białego piórka,
 • przybłąkanie się bezpańskiego psa lub kota, który od tej pory przeganiać będzie wszelkiego pecha, smutki i nieszczęścia.

Samych fantastycznych wydarzeń dzisiaj!

życzy Astrolog Merkurja

>>> Zobacz także:

Co w senniku oznacza praca? Interpretacja snu

Czy według sennika mąż jest zapowiedzią udanego małżeństwa?

Sen o zdjęciu – co może on oznaczać?

Autor: Astrolog Merkurja

Pozostałe wiadomości