Zielona Góra jest stolicą polskiego kabaretu. W tym mieście debiutowali znani i lubiani artyści, którzy do dziś bawią twórczością widzów w całej Polsce. Jak narodziło się to zagłębie kabaretowe? Kto miał wpływ na jego rozwój? O tym opowiedzieli artyści z branży w Dzień Dobry TVN.
Zielonogórskie zagłębie kabaretowe
Zielona Góra to miasto, w którym swoją działalność rozpoczęło co najmniej kilkanaście kabaretów. Nie wszyscy artyści byli z nim kojarzeni. Większość przyjechała tam na studia i przy okazji zasmakowała w występach na scenie legendarnego klubu studenckiego "Gęba".
Znaczącą rolę w rozwoju tego miejsca odegrał Władysław Sikora, wieloletni animator zielonogórskiego środowiska. - Scenę sam zbijałem prawie 40 lat temu - wspomina artysta. - Byłem w klubie do tego, żeby powiedzieć ludziom, że "dasz radę wejść na scenę" - dodaje.
Artyści kabaretowi w Polsce
Pod koniec lat 90. przy zaangażowaniu aktorów słynnego kabaretu "Potem" narodziło się zielonogórskie zagłębie kabaretowe. Powstało, by promować zdolnych, młodych kabareciarzy. - Zapraszaliśmy na festiwal, na którym sami chcieliśmy być. Robiliśmy tam mnóstwo dziwnych rzeczy - opowiada Tomasz Marciniak z kabaretu "Nowaki".
- Środowisko było bardzo twórcze, było nas bardzo dużo, wszyscy mieli ochotę zrobić coś fajnego - podkreśla.
Dziś artyści debiutujący w "Gębie" zachwycają występami publiczność w całej Polsce. Wszystkim przyświeca jeden cel - dać radość za pomocą swojej twórczości. - Dopóki to, co robimy, zadowala nas, widownię i wiemy, że robimy to na dobrym poziomie, to będziemy to robić - podsumowuje Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi.
Za co kochamy polskie kabarety?
Artyści kabaretowi wnoszą w życie widzów wiele pozytywnej energii, ale też obnażają absurdy codzienności, poruszając tematy bliskie każdemu Polakowi. W studiu Dzień Dobry TVN kabareciarze Ewa Błachnio, Michał Kincel i Marcin Szczurkiewicz opowiedzieli widzom, dlaczego zdecydowali się wykonywać właśnie ten zawód.
- Zawsze byłam wielką fanką i kabaretu "Potem", i tych wszystkich zielonogórskich cudownych rzeczy, które oglądałam jako dziecko przed telewizorem - tłumaczy Ewa. - Nagrywałem w podstawówce kasety wideo z występami kabaretów, zawsze chciałem to robić - zaznacza Marcin Szczurkiewicz.
Aktorzy zaprezentowali kilka kawałów, które zaskoczą rodzinę przy wigilijnym stole. - Mój syn przyniósł ze szkoły ostatnio fantastyczny suchar. "W co grają Węgrzy? Węgry birds" - podsumował Marcin.
Zobacz całą rozmowę z gośćmi w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl
.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Kolacja marzeń", czyli jak gwiazdy pomagają chorym dzieciom. "Chcemy im dać nadzieję, że będzie dobrze"
- W jakim stroju zasiąść do wigilijnego stołu? Według zasad savoir-vivre'u kolor ma duże znaczenie
- Horoskop na grudzień. Raki mogą liczyć na złoty bilet od bogini miłości. Co z pozostałymi znakami zodiaku?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Marta Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN