Gwiazdy

W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców? Leon Myszkowski: "To było zderzeniem ze ścianą"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Wszędzie dobrze, ale u rodziców najlepiej?
Wszędzie dobrze, ale u rodziców najlepiej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Statystyczny Europejczyk opuszcza dom rodzinny w wieku 26,5 lat. Czy wyniki badań Eurostatu znajdują odzwierciedlenie w polskiej rzeczywistości? O tym, kiedy młodzi wyfruwają z gniazda i z jakimi trudnościami mierzą się po zerwaniu łańcucha rodzicielskiej opieki, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN między innymi z synem Justyny Steczkowskiej - Leonem Myszkowskim oraz synem Piotra Gąsowskiego i Hanny Śleszyńskiej - Jakubem Gąsowskim.

Wyprowadzka z domu rodzinnego. W jakim wieku Polacy decydują się na niezależność?

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2021 roku młodzi mieszkańcy Unii Europejskiej opuszczali gospodarstwa domowe rodziców, gdy ukończyli średnio 26,5 lat. Okazuje się, że w Polsce współczynnik wieku w tym przypadku jest jeszcze wyższy, bowiem nasi rodacy najczęściej decydują się na rozłąkę z dotychczasowymi domownikami dopiero po 29. roku życia.

Kto podejmuje starania, by nieco wcześniej osiągnąć choć minimalną niezależność? Do tej grupy z pewnością można zaliczyć studentów, którzy często przeprowadzają się do innego miasta, by kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Ich wyfrunięcie z rodzinnego gniazda jest naturalną koleją rzeczy, ale zazwyczaj nie wiąże się wcale z całkowitym odcięciem od opiekunów. Obiady u mamy smakują wówczas lepiej, a porady ojca wydają się bardziej przydatne.

Doświadczył tego chociażby Jakub Gąsowski, który mimo oficjalnej wyprowadzki nadal chętnie pomieszkuje u swoich rodziców. - Jestem powracający. (...) Tak się to kończy, że wczoraj były urodziny mojej babci i nocowałem u mamy - stwierdza w Dzień Dobry TVN.

Syn Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego studiował w Warszawie, gdzie na co dzień mieszkają i pracują jego popularni rodzice, dlatego też nie miał sposobności, by odciąć pępowinę w stu procentach. Młody aktor zapewnia jednak, że najbliżsi nie odwiedzają go bez zapowiedzi.

- Oni wiedzą, że nie jestem z nimi cały czas, natomiast zawsze się cieszą, jak przyjadę i zawsze mnie do tego zachęcają. Tata mówi: "Dlaczego tak ciągle do mamy jeździsz? Przyjedź do mnie!" - opowiada Jakub Gąsowski.

Plusy wyprowadzki od rodziców. Leon Myszkowski nauczył się samodzielności

Leon Myszkowski, syn Justyny Steczkowskiej i Macieja Myszkowskiego, wyprowadził się z domu w wieku 19 lat. Jak wyznaje w Dzień Dobry TVN, od dawna chciał zamieszkać "na swoim", ale początki usamodzielniania się nie były wcale proste.

- To było takim zderzeniem ze ścianą, bo nikt mi np. nie zrobi prania i trzeba zrobić je samemu, więc musiałem się nauczyć obsługi wszystkiego. (...) Rodzice byli zadowoleni, że nie będę w domu zalegał, chociaż zawsze jestem mile widziany - przekonuje młody DJ.

Według Leona plusami wcześniejszego opuszczenia domu rodzinnego są z pewnością wolność, niezależność oraz nauka samodzielności. - Robisz, co chcesz. Chodzisz spać, o której chcesz - wymienia w rozmowie z Anną Kalczyńską-Maciejowską i Andrzejem Sołtysikiem.

Podobne spostrzeżenia na ten temat ma Julia Chatys, którą możemy kojarzyć z roli Kasi w serialu "Na Wspólnej". 26-latka ceni swoją prywatność, dlatego interweniowała, gdy po wyjeździe na studia jej rodzicielka domagała się częstszego kontaktu.

- Mama cały czas dzwoniła, i pisała, i żadne uspokajające SMS-y nie pomagały. Powiedziałam jej brutalnie, że musi się zastopować i ja się pierwsza odezwę. Było milczenie. Ja się złamałam po 2 tygodniach. Zapytałam, czy wszystko jest w porządku - opowiada młoda aktorka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości