Gwiazdy

Wiktor Bater, czyli "rajski ptak" dziennikarstwa na wojnie. "Najbardziej zagrażający byli snajperzy"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Szymon Brózda
Wiktor Bater – dziennikarz na wojnie
Wiktor Bater – dziennikarz na wojnie Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Wiktor Bater był jedną z ikon polskiego dziennikarstwa. Przez wiele lat pracował jako korespondent wojenny. Przekazywał informacje z Moskwy, Biesłanu, Afganistanu i Jugosławii. Jak zniósł traumę związaną z relacjonowaniem wydarzeń z miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi? Jak wspomina go żona, siostra i przyjaciele? O jego pasji, problemach i życiu prywatnym opowiedzieli w materiale Dzień Dobry TVN.

Wiktor Bater we wspomnieniach przyjaciół. Kim był?

Wiktor Bater był moskiewskim reporterem największych polskich mediów. Studiował rusycystykę, jeździł po świecie, mieszkał w Berlinie, zwiedzał Japonię. Interesował się żeglarstwem i muzyką. Przyjaciele wspominają go jako bardzo oryginalnego i pełnego pasji człowieka.

- Na początku lat 90. właściwie nikt się tak nie ubierał jak on. Biała koszula jedwabna i na to kolorowa, haftowana kamizelka. Wyglądał rzeczywiście jak rajski ptak. Niesamowicie zdolny reporter. Po roku dostał już angaż na wyjazd do Moskwy jako korespondent - wspomina w materiale Szymona Brózdy dziennikarz i bliski kolega reportera Marek Jurczyński.

- W czasach licealnych graliśmy i balowaliśmy. Nasze granie było bardzo amatorskie. Myśmy mieli wielkie marzenia. Naszymi idolami wtedy było trio: Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - dodaje Artur Domosławski, kolega Wiktora ze szkoły.

Dziennikarz przez lata mieszkał w Moskwie razem ze swoją pochodzącą z Abchazji pierwszą żoną Shazi, z którą wychowywał syna Leona. W 2013 roku Wiktor Bater opuścił Rosję. Rozpoczął pracę w regionalnej telewizji w Gdańsku. W nowym otoczeniu poznał drugą żonę Justynę.

Wiktor Bater na wojnie. Czy dziennikarz radził sobie ze strachem?

Wiktor Bater podejmował się w pracy wielu trudnych zadań. Cechowała go ogromna odwaga, a napędzała adrenalina. Wraz z kamerą pojawiał się w najbardziej niebezpiecznych miejscach na świecie. Jego kompanem był wówczas ulubiony operator Artur Łukasiewicz, z którym przeżył sporo groźnych przygód.

- W Izraelu czekaliśmy jak Saddam Husajn zrzuci na nas składy z bronią chemiczną. Na Białorusi w Mińsku po referendum były zamieszki. Kogo się dało, pakowali do takich autobusów. Ale myśmy się nie dali. Złapaliśmy się pod ręce. Nigdy mnie nie zostawił - komentuje Łukasiewicz.

- Jeśli definiujemy odwagę, że odwaga jest działaniem pomimo strachu, to ten rodzaj odwagi on rzeczywiście miał. (...) Pierwsze było Sarajewo. To, co było w mojej wyobraźni najbardziej zagrażające, to snajperzy. To było coś, co go nakręcało - ocenia siostra reportera Agnieszka Bater-Słupska.

Za najbardziej dramatyczne i traumatyczne wydarzenie w zawodowej karierze brata uważa relacjonowanie ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie. - Dzieci, cierpienie rodziców, później miał koszmary. Próbował tego typu mroczne historie odreagowywać w alkoholu - przyznaje pani Agnieszka.

7 kwietnia 2020 roku Wiktor Bater został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. - Te ostatnie miesiące nie były najlepsze. To była walka o przetrwanie - wspomina żona korespondenta Justyna Bater.

O tym, co go ukształtowało i jakie przyświecały mu cele, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN autorzy jego biografii "Wesoły, rajski ptak" i przyjaciele reportera - prof. Izolda Kiec oraz Jarema Jamrożek. 

- Wyjazdy na wojnę były wyjazdami, które miały ukoić pewien niepokój, który był w Wiktorze od zawsze, od dzieciństwa. Wojna to była "kropka nad i". To nie było tak, że od wojny się zaczęło. To był zraniony ptak - Feniks, który się odradza, ale musi umrzeć, zanim się odrodzi. (...) Ta książka jest o wszystkich śmierciach Wiktora Batera - stwierdziła prof. Kiec.

Jak Jarema Jamrożek ocenia zachowanie Wiktora Batera, który po ataku terrorystycznym w Biesłanie identyfikował ciała zabitych dzieci? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.

Wspomnienie ikony dziennikarstwa
Wspomnienie ikony dziennikarstwa Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Wiktor Bater. Korespondent w Moskwie.

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości