Gwiazdy

Pudelsi obchodzą 35-lecie. Koncertem upamiętnią założyciela zespołu

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Piotr Wojtasik
Pudelsi i wyjątkowy koncert - "Püdel in memoriam | 35 lat"

Ciężko uwierzyć w to, że od momentu powstania Pudelsów minęło już 35 lat. Przez grupę przewinęło się w tym czasie wielu artystów, jednak zespół cały czas gra tę samą muzykę. Terazorganizują koncert upamiętniający jednego z założycieli formacji, czyli Andrzeja "Pudla" Bieniasza.

Pudelsi 35 lat na scenie

Zespół Pudelsi powstał w 1985 roku z inicjatywy Andrzeja "Pudla" Bieniasza oraz Franza Dreadhuntera. Wówczas do grupy należeli Andrzej Potoczek, Maciej Kowalik, Maciej Biedrzycki, Paweł Mąciwoda i David Rocks, a kilka miesięcy później dołączył do nich Maciej Maleńczuk. W 1986 roku Pudelsi zostali laureatami Festiwalu w Jarocinie, czego rezultatem była możliwość nagrania własnego albumu. W kolejnych latach współpracowali z różnymi artystami (m.in. z Korą), a nawet kilkukrotnie się rozpadali, by po pewnym czasie wznawiać działalność. Po odejściu Macieja Maleńczuka, wokalistami byli Maciej Miecznikowski, Szymon Goldberg, a także Piotr Foryś, który jest frontmanem już od 11 lat.

- Udało mi się do tej pory nagrać dwie płyty z zespołem. Trzecia jest już w przygotowaniu, którą mamy wydać pod koniec tego roku - zdradził w Dzień Dobry TVN Piotr Foryś.

Koncert "Püdel in memoriam /35 lat"

W piątek 24 września zespół da koncert PÜDELSI PSYCHOSYMFONIKO – Püdel in memoriam w budynku NCK w Krakowie przy Placu Centralnym. Zgodnie z ostatnią wolą Andrzeja "Püdla" Bieniasza (który zmarł 20 stycznia 2021 w wyniku rzadkiego chłoniaka z komórek płaszcza), Pudelsi kontynuują swoją działalność, czerpiąc z tradycji pierwszych nagrań.

- To było wielkie, ogromne życzenie Andrzeja. Jak już następowały te jego ostatnie chwile, jedną z ostatnich rzeczy, które powiedział swojej żonie, Beacie, było to, że bardzo by chciał, żeby Pudelsi trwali dalej, bo tylko dzięki temu jego muzyka, kompozycje i osobowość tak naprawdę będą przekazywane dalej - powiedział Piotr Foryś.

W krakowskim budynku Nowohuckiego Centrum Kultury Pudelsi zagrają swoje największe przeboje w towarzystwie orkiestry smyczkowej pod kierownictwem Grzegorza Marszałka. Podczas koncertu gościnnie wystąpi jeden z pierwszych wokalistów zespołu – Maciej Miecznikowski oraz gitarzysta Janusz "Yanina" Iwański.

- Jest to wspaniała orkiestra złożona z muzyków, solistów, z których każdy ma dość duże osiągnięcia na scenie klasycznej - podkreślił Grzegorz Marszałek w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości