Polska restauracja w Przewodniku Michelin Guide
Kraków to miasto pełne niesamowitych uliczek, które po brzegi są wypełnione turystami i studentami. W jednej z nich znajduje się wyjątkowa restauracja Tomasza Leśniaka Nota Resto, która w ostatniej edycji Przewodnika Michelin Guide w Polsce dostała rekomendację.
Tomasz jest nie tylko wybitnym kucharzem w krakowskiej restauracji, ale także szefem kuchni reprezentacji Polski w piłce nożnej. Tylko nam opowiedział o swoim popisowym daniu, polędwicy Wellington.
- Danie to jest w naszym menu praktycznie od samego początku. Jest to polędwica pieczona w cieście francuskim z farszem grzybowym. W tym sezonie robimy ją z musem z buraka, do tego podajemy sos bordelaise na bazie czerwonego wina - zdradził.
Kuchnia w restauracji obfituje w polskie warzywa. - Używamy tutaj akcenty kuchni polskiej i krakowskiej. Przewodnik zwraca uwagę na lokalność, sezonowość, na produkty i ważna jest też inspiracja, wszystko musi być spójne - dodał kucharz.
Szef kuchni wrócił wspomnieniami do momentu, kiedy restauracja pierwszy raz otrzymała rekomendacje. - To był okres pandemii. Szczerze mówiąc, to bardzo się z tego cieszyłem, ale nie miałem się z kim podzielić tym szczęściem. Rozdanie było na ekranach i kilka miesięcy czekaliśmy na to, żeby się tym podzielić - podkreślił Tomasz.
- To jest niesamowite wyróżnienie - podsumował.
Historia Przewodnika Michelin Guide
Wszystko zaczęło się w 1900 roku. To wtedy francuski producent opon samochodowych Andre Michelin opublikował przewodnik kulinarny po Francji. Był on przeznaczony dla kierowców ciężarówek, który w trasie chcieli dobrze zjeść. Z czasem do przewodnika zaczęto dodawać inne kraje, a dziś wyróżnienie przez Michelin oznacza jakość samą w sobie.
Polska Organizacja Turystyczna przywraca Przewodnik Michelin Guide w Polsce. Znalazły się tam 3 regiony i kilkadziesiąt wyróżnionych restauracji. Są to miejsca ze świetną jakością potraw, choć nie musi ona zawsze oznaczać wysokiej ceny. O tym, kto trafi do przewodnika, decydują inspektorzy, czyli etatowi pracownicy z doświadczeniem w branży restauracyjnej. To oni anonimowo odwiedzają restauracje i oceniają jakość dań.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przepisy teściowej i synowej na najlepszy, góralski barszcz wigilijny? "Musi być kiszony"
- Przepis na uszka z grzybami według Agnieszki Kręglickiej
- Przepis na wegańskie paszteciki z kapustą i grzybami oraz z soczewicą - idealny na Wigilię
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN