Z Inowrocławia do Hollywood. Niezwykła historia jednego z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów

GUS
Źródło: Dzień Dobry TVN
Z Inowrocławia do Hollywood
Z Inowrocławia do Hollywood
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Jego utwory śpiewali Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland i Ray Charles. Gus Edwards to ikona amerykańskiej kultury początków XX wieku. Co łączy go z Inowrocławiem? Jak się okazuje, sporo. Muzycy zespołu Polifonika podjęli się analizy nut oraz archiwalnych dokumentów. Na podstawie znalezisk opowiedzieli historię oraz wydali płytę z piosenkami skomponowanymi 120 lat temu.

Gus Edwards - historia gwiazdy Broadway'u

Gus Edwards, a właściwie Gustaw Szmerłowski, urodził się w 1878 roku w żydowskiej dzielnicy Inowrocławia. Jako trzynastolatek opuścił Polskę i wypłynął wraz z rodziną w podróż. Tak rozpoczął nowe życie w Nowym Jorku, gdzie szybko dostrzeżono jego talent.

W 1898 Gus napisał swoją pierwszą piosenkę, a jego kariera nabrała tempa. Wkrótce jego utwory śpiewali tacy artyści jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland, Jackie Wilson, Ray Charles. Amerykański kompozytor, autor tekstów i reżyser filmowy współpracował z Gershwinem, tworzył dla największych wytwórni filmowych w Hollywood, a jego utwory wykorzystywano w znanych filmach, m.in. w "Śpiewaku jazzbandu". Co więcej, komponował muzykę do popularnych na Broadway'u musicali, takich jak choćby "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Gus był także skutecznym łowcą młodych talentów. Wprowadził na scenę m.in. Eddiego Cantora czy braci Marx – najsłynniejszych komików pierwszej połowy XX wieku.

Polifonika - płyta z wybranymi piosenkami Edwardsa

Zespół Polifonika z Inowrocławia zainspirowany historią Edwardsa postanowił nagrać płytę z utworami kompozytora. Co istotne, jest to pierwszy krążek z kompozycjami wirtuoza. Za czasów Edwardsa sprzedawano bowiem tylko książki z nutami, a technika rejestrowania dźwięku nie była jeszcze rozpowszechniona. Po II wojnie światowej zapomniano o takich postaciach jak Gus.

- Nad samym projektem "Gus Edwards – Overview" pracujemy mniej więcej od pół roku. Ostatnie dwa miesiące to jest też próba wykonywania kwerendy archiwalnej – powiedział Łukasz Oliwkowski z zespołu Polifonika. Teraz grupa przypomina twórczość kompozytora, dodając od siebie współczesne aranżacje. Przygotowała 12 jego piosenek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!