Gwiazdy

Martyna Wojciechowska wybuduje dom dla nieletnich matek. „Obowiązkiem dorosłych jest zająć się dziećmi i ich dziećmi”

Gwiazdy

Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej i Fundacja Po Drugie zamierzają wybudować w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek oraz ich dzieci. – Obiecuję, że dostaną one tam opiekę, ale też nie przerwą nauki i zdobędą zawód - powiedziała podróżniczka. Możemy pomóc Martynie stworzyć takie miejsce.

Nieletnie mamy w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Polsce urodziło się ponad 2 tys. żywych dzieci, których matki miały 17 lat lub mniej. W 198 przypadkach można jasno stwierdzić, iż to dzieci urodziły dzieci, ponieważ w chwili urodzenia nie przekroczyły 15 lub mniej lat.

Nieletnia matka po urodzeniu nie ma praw rodzicielskich. Opiekę nad dzieckiem może sprawować jej rodzina. Jeśli dziewczyna pochodzi z patologicznego domu i najbliżsi nie udzielają jej pomocy, zdarza się, że maluch zostaje jej odebrany i umieszczony w rodzinie zastępczej. Nawet jeśli mama deklaruje chęć zatrzymania malucha i jego wychowania. To samo dzieje się w sytuacji, kiedy matkami zostają nastolatki z domu dziecka lub zakładu poprawczego.

Dom szansą dla nieletnich matek

Z taką sytuacją nie może się pogodzić Martyna Wojciechowska, dlatego założona przez nią Fundacja Unaweza, a także Fundacja Po Drugie mają zamiar wybudować dom, w którym nastoletnie matki otrzymają pomoc w odnalezieniu się w nowej roli i szansę na usamodzielnienie się. Dzięki niemu nie będą już musiały się obawiać tego, że zostaną rozdzielone ze swoim dzieckiem.

Będzie wybudowany w Warszawie, ale mamy zamiar przyjmować mamy ze wszystkich części Polski

- powiedziała podróżniczka.

Można zlicytować lot we Flyspocie ze mną, trening, jest lot śmigłowcem z mistrzem świata, jest sesja fotograficzna z Martą Wojtal, gotowanie z Agnieszką Mielczarek, weekend w Podlesicach 38. Ja się wystawiłam na licytację, mój osobisty narzeczony wystawił się na licytację, moje koszulki z Rajdu Dakar, z wyprawy na Mount Everest, mój kask motocyklowy i koszulka Roberta Lewandowskiego z autografem. Bardzo, bardzo serdecznie zachęcam do licytowania

- wyliczała Martyna Wojciechowska.

Aukcje charytatywne odbywają się na stronie Allegro.pl

Obejrzyjcie materiał w którym nieletnie mamy opowiadają o swojej niełatwej sytuacji.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości