Nowy film Pedro Almodovara otworzył festiwal w Wenecji. Gwiazdą "Madres paralelas" jest Penélope Cruz

Podczas festiwalu filmowego w Wenecji odbyła się premiera filmu, który Pedro Almodovar nakręcił podczas pandemii. Dramat "Madres paralelas" opowiada o macierzyństwie, które nie zawsze spełnia idealne wyobrażenia. W jedną z matek wcieliła się Penélope Cruz, muza reżysera.

Pedro Almodovar i Penelope Cruz na festiwalu w Wenecji

Najnowszy film Pedro Almodovara "Madres paralelas" otworzył w środę 1 września 78. edycję festiwalu filmowego w Wenecji. Miało to szczególne znaczenie dla hiszpańskiego reżysera, ponieważ to właśnie tam pojawił się on po raz pierwszy w sekcji "Południe, Północ" już w 1983 roku.
– Urodziłem się jako reżyser właśnie w Wenecji w 1983 roku. 38 lat później zostałem wezwany, by zainaugurować festiwal. Nie jestem w stanie wyrazić radości, jaki to honor i czym jest to dla mnie, by nie popaść w samozadowolenie – powiedział Pedro Almodovar.
Festiwal potrwa do 11 września. Przewodniczącym jury głównego konkursu jest koreański reżyser Joon-ho Bong, który otrzymał Oscara za film "Parasite".

Nowy film Pedro Almodovara otwiera 78. edycję festiwalu filmowego w Wenecji

Najnowszy film Almodovara przedstawia historię trzech matek (w rozmaitym wieku i różnych sytuacjach), których codzienne życie odbiega od idealnego wyobrażenia o macierzyństwie. "Madres Paralelas" opowiada o moralności, o kłamstwie i jego konsekwencjach. Reżyser obserwuje, jak zaniechanie wyznania prawdy wpędza bohaterów w gąszcz manipulacji i labirynt trudnych emocji. Produkcja jednak zawiera w sobie także ładunek polityczny.
- Zależało mi, aby ten film miał klamrę. Zaczyna się od scen z Janis [w tej roli Penélope Cruz - przyp. red.] szukającej sposobu, aby otworzyć zbiorowy grób z czasów hiszpańskiej wojny domowej, w którym zapewne leży jej pradziadek. W finale stanie ona nad mogiłą bliskich - podkreślił Almodóvar na festiwalu w Wenecji.
Główną rolę w filmie zagrał hiszpański aktor, Israel Elejalde, a role matek (oprócz Penélope Cruz) odtworzyły Aitana Sánchez Gijón oraz Milena Smit. Ich losy są opowiadane równolegle i dotyczą pierwszych lat życia dzieci.
Warto przypomnieć, że temat macierzyństwa nie pierwszy raz pojawił się w twórczości Almodovara. Było ono motywem filmów "Wszystko o mojej matce" oraz "Ból oraz blask". Nad nowym filmem reżyser zakończył pracę w czerwcu. "Madres paralelas" pojawi się w hiszpańskich kinach w październiku, natomiast do polskich trafi najprawdopodobniej na przełomie roku.
Zobacz także:
Zobacz wideo: 5 rzeczy, których nie wiesz o Penélope Cruz
Autor: Sabina Zięba

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości