Ewelina Flinta i Renata Przemyk śpiewają utwór "Kochana". Dlaczego zdecydowały się na współpracę?

W naszym programie gościły dwie wspaniałe wokalistki - Ewelina Flinta i Renata Przemyk. Opowiedziały o projekcie "Sounds Like Women", który stworzony jest przez kobiety i dla kobiet oraz o utworze "Kochana", który zyskał nowe znaczenie.

Projekt "Sounds Like Women"

Inicjatorką i twórczynią "Sounds Like Women" jest kompozytorka Luiza Staniec. To właśnie ona zaprosiła do współpracy Renatę Przemyk i Ewelinę Flintę. - Jest wspaniałą kobietą i artystką, która dawno temu napisała tekst do utworu "Żałuję". I tak się poznałyśmy. (…) W związku z tym, że sama miała tragiczne doświadczenia w swoim życiu. Mowa tu o przemocy domowej. Stworzyła ten projekt, by wesprzeć kobiety i mówić o wszelkiej przemocy domowej, fizycznej, seksualnej i nierównościach, jaki cały czas spotykają kobiety - wyjaśniła Ewelina Flinta.
Do projektu dołączyły artystki z wielu krajów: Turcji, Francji, Węgier, Gruzji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Podczas koncertów były również panele dyskusyjne z psychologami oraz z kobietami z organizacji pomocowych.

Utwór "Kochana"

Z polskiego podwórka do projektu wybrano utwór "Kochana". – Uczyłyśmy się go w busie, jadąc z Lublina do Wrocławia i nauczyłyśmy się szybko tej "Kochanej". Było cudownie. Wspaniałe wydarzenie – wspominała Flinta.
Przypomnijmy, że Renata Przemyk wcześniej wielokrotnie śpiewała "Kochaną" wraz z Kasią Nosowską . A jak odnalazła się w nowym zespole?
– Przyznaję, że ten utwór sprawia, że tu jest jakaś funkcja sztafety. Jest przekazywany jako dobra nowina i wsparcie w kolejnej ekipie . Niedawno śpiewałam go też z Igorem Herbutem, a teraz przeszedł w kolejne ręce. Wiele osób mówiło, że utwór sprawia, że czują lepiej. Jest rodzajem hymnu o wsparciu, którego szczególnie teraz nam potrzeba – przyznała kompozytorka.
Przy okazji Renata Przemyk wyjawiła, że dołączyła do "Sounds Like Women" ponieważ chce nagłaśniać problemy kobiet. Jak sama przyznała, muzyką można dotrzeć do szerszego grona osób. – To wspaniałe poczuć siłę energii kobiecej w tej narodowej obsadzie - stwierdziła.

Ewelina Flinta: "To czas kobiet"

Na koniec Ewelina Flinta oświadczyła, że "to jest czas kobiet, by oddzielić się od patriarchatu, który nami steruje". Dlatego zaprasza wszystkie kobiety do udziału w teledysku "Kochanej". Bez względu na wiek, czy wykonywany zawód - każda może się zgłosić! Wystarczy wysłać zdjęcie lub krótki filmik ze swoją przyjaciółką na adres art@soundslikewomen.com

Chcemy, żebyśmy wszystkie pokazały, jaką siłą są kobiety

– zaapelowała Flinta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Autor: Dominika Czerniszewska

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości