Gwiazdy

Laureat 18. edycji Konkursu Chopinowskiego o swoim sukcesie: "Mam teraz nowe życie, do którego muszę się dostosować"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Poznajcie zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego
Dzień Dobry TVNPoznajcie zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu zwyciężył XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wybitnie utalentowany pianista z Kanady jako jeden z nielicznych uczestników rywalizacji zdecydował się zagrać na instrumencie włoskiej marki. W Dzień Dobry TVN opowiedział o emocjach, które towarzyszyły mu podczas prestiżowego konkursu.

Bruce (Xiaoyu) Liu - laureat 18. edycji Konkursu Chopinowskiego

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie, które już od 1927 roku budzi wyjątkowe emocje wśród wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Utalentowani artyści sceny pianistycznej co 5 lat mają szansę zaprezentować kunszt swojej gry, wykonując utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Fryderyka Chopina.

Kolejna edycja prestiżowego konkursu przyniosła tytuł zwycięzcy pianiście z Kanady. Bruce (Xiaoyu) Liu jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, jego mistrzowska gra zachwyciła już szanowanych ekspertów w Sendai, Montrealu, Viseu czy Tel Awiwie. Tym razem 24-letni artysta spotkał się z uznaniem jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Bruce (Xiaoyu) Liu o swoim sukcesie

Kanadyjski pianista zachwycił członków jury 18. edycji Konkursu Chopinowskiego wyjątkową techniką gry, dzięki której wydobył z fortepianu niesamowite barwy. Bruce (Xiaoyu) Liu wybrał instrument włoskiej marki "Fazioli", to właśnie on pozwolił mu zaprezentować ponadprzeciętne umiejętności w bezkonkurencyjny sposób. Warto podkreślić, że grał na nim podczas wszystkich etapów rywalizacji.

To było ryzykowne. Tak naprawdę nie miałem wcześniej okazji zbyt często grać na takim fortepianie. "Steinway" jest bardzo popularny. Spróbowałem jednak i uznałem, że ma bardzo szlachetne, piękne brzmienie. Akcja była dość trudna do kontrolowania, ale myślę, że czasami dobrze jest zrobić coś trudniejszego i dostosować się do nowych sytuacji. To jest jakieś wyzwanie. Tak jak teraz, mam zupełnie nowe życie, do którego też muszę się dostosować

- mówił w Dzień Dobry TVN laureat prestiżowego konkursu. Dodał też, że od momentu ogłoszenia wyników rywalizacji, nie znalazł jeszcze czasu na wypoczynek. Towarzyszą mu za to niepowtarzalne emocje, które na stałe zapiszą się w jego pamięci.

Kanadyjski pianista odwiedzi jeszcze kilka innych polskich miast, gdzie będzie miał okazję zachwycić publiczność swoim talentem. Wystąpi między innymi w Poznaniu i Katowicach. Muzyk otwarcie przyznał, że nieprędko wróci do swojego domu za oceanem.

- W tym momencie mieszkam w Montrealu. Przeprowadziłem się tam kiedy miałem 7 lat. Myślę, że fajnie jest mieć dom w wielu miejscach. Rodzinę mam w różnych krajach i to było dla mnie dobre, jeżeli chodzi o wychowanie, o kulturę, którą nasiąknąłem - zauważył pianista, który przyszedł na świat w Paryżu, jednak na Konkursie Chopinowskim oficjalnie reprezentował Kanadę.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości