Anita Werner opiekuje się niepełnosprawnym tatą. "Wiem, jak to jest, gdy trzeba stanąć nagle przed wyzwaniem"

2EN_01450297_0153.jpg
2EN_01450297_0153.jpg
Anita Werner od kilku lat opiekuje się niepełnosprawnym tatą, który przeszedł aż trzy udary. Dziennikarka opowiedziała o tym w najnowszym wywiadzie udzielonym Agacie Młynarskiej. Panie rozmawiały także o angażowaniu się w działalność charytatywną, fundacji TVN nie jesteś sam oraz budowie Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży.

Anita Werner o działalności charytatywnej

Na oficjalnym profilu fundacji TVN na Instagramie Agata Młynarska przeprowadza rozmowy z osobami wspierającym działania wspomnianej organizacji. Jedną z nich jest Anita Werner. – Fundacja TVN robi fantastyczne rzeczy. Za każdym razem, gdy mogłam obserwować efekty tych działań, byłam bardzo szczęśliwa – powiedziała dziennikarka, a jako przykłady tego typu projektów wskazała na bale charytatywne TVN czy akcję "Podaruj misia". Anita Werner pamięta między innymi radość, jaką czuła, gdy został wyremontowany oddział rehabilitacji Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który był w opłakanym stanie, a po zbiórce stał się przyjazny dla pacjentów. Z osiągnięć fundacji TVN wymieniła także finansowanie różnych poradni w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Anita Werner podkreśliła również, że w niesieniu pomocy liczą się także gesty. Przykładem była akcja bożonarodzeniowa polegająca na odwiedzinach w szpitalu dziecięcym, wspólnym pieczeniu ciasteczek i śpiewaniu.

– Pieniądze są oczywiście bardzo ważne. Dzięki nim mogą powstać nowe oddziały w szpitalach, nowe poradnie i przychodnie. (...) Ale bycie z drugim człowiekiem to jest ta esencja i najważniejsze, co możemy dać, bo to nasz czas jest najcenniejszym prezentem – powiedziała.

Dziennikarka z wielkim entuzjazmem odnosi się do budowy Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. – W tych ciężkich czasach to jest bardzo piękna inicjatywa, bo znam wiele dorosłych osób, które sobie średnio radzą z czasem zamknięcia i izolacji, więc co dopiero dzieci. Trzymam mocno kciuki za efekt tej akcji – zapewniła i dodała, że z ogromną satysfakcją przekazała 1 proc. podatku na ten cel.

Osoby, które chciałaby wesprzeć budowę Centrum mogą to zrobić, przekazując 1 proc. podatku na Fundację TVN "nie jesteś sam". W rozliczeniu wystarczy wpisać nasz numer KRS: 0000014124

Anita Werner szczerze o chorobie taty

Jak Anita Werner postrzega swoją rolę w działaniu na rzecz innych ludzi? – To co mogę robić jako dziennikarz Faktów TVN24, to mieć swoją misję. (...) Przygotowując pewne materiały w Faktach, często zmieniamy życie zwykłym ludziom. Czasem ktoś nie potrafi się przebić przez drzwi urzędu, bo jest odsyłany, czasem ktoś traci dorobek życia, nie ma pieniędzy albo sił, by zacząć życie od nowa – powiedziała.

Anita Werner przyznała, że bywały momenty, kiedy sama potrzebowała wsparcia. Mogła wtedy liczyć na przyjaciół, którzy dodawali jej siły i wskazywali drogę. – Doświadczyłam tego, gdy potrzebowałam wsparcia merytorycznego i medycznego (...) podczas opieki nad moim niepełnosprawnym tatą. To nie jest tajemnicą, że mój tata jest po trzech udarach mózgu. (...) Wiem, jak to jest , gdy trzeba stanąć nagle przed wyzwaniem, które jest zupełnie nowe, przeorganizować życie, bo członek rodziny potrzebuje pomocy. Wiem, jak to jest poszukiwać lekarzy specjalistów, dobrego szpitala i rehabilitacji – powiedziała. Przyznała jednak, że nie zawsze było jej łatwo prosić o wsparcie. Musiała także nauczyć się przyjmować pomocną dłoń. Podstawą było zaakceptowanie swoich słabości, tego, że nie zawsze trzeba mieć siłę walczyć z całym światem.

Dziennikarstwo newsowe w czasie pandemii

Od kilku miesięcy Anita Werner codziennie informuje widzów o śmierci osób chorych na COVID-19. Jest to dla niej trudne, ale liczy jednak na to, że relacje w Faktach odnoszą skutek, bo stanowią ostrzeżenie dla niewystarczająco ostrożnych. - Za każdym razem mam nadzieję, że ta trzycyfrowa liczba zgonów, o której informuję na co dzień, będzie dwucyfrowa. Żyjemy w czasach, kiedy każdego dnia czuje się ciężar na plecach. Nie potrafię o tym nie myśleć – powiedziała.

Dziennikarka przyznała także, że docenia zaangażowanie ludzi, którzy walczą z pandemią, przede wszystkim pracowników służby zdrowia. Natomiast ona stara się pokazać światu, w jakich warunkach przyszło tym osobom pracować. – To są relacje z frontu, naprawdę dramatyczne. W tych relacjach widzimy świat, którego nie chcielibyśmy doświadczyć – stwierdziła. Zdarza się przecież, że ludzie odchodzą w ciągu kilku dni od momentu zakażenia, a bliscy nie mają nawet szansy się nimi pożegnać.

– Mogę obiecać, że będę robić swoje choćby nie wiem co, i mam nadzieję, że będziemy mieli wszyscy na tyle siłę, by przez to wszystko przejść, i że będziemy jeszcze cieszyć się normalnością. Ale to jest nasza odpowiedzialność, żeby tak się stało – podsumowała Anita Werner kwestię trudnych dziennikarskich wyzwań w czasie pandemii. Dziennikarka podkreśliła, że solidarność społeczna i poczucie odpowiedzialności za zdrowie innych są niezbędne w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest powrót do normalnego życia. – Trzeba trzymać się razem i jakoś przez to przejść.

Anita Werner i Agata Młynarska wspierają akcję szczepień

Dziennikarka, na pytanie, co czuje, gdy słyszy, że nie ma koronawirusa, a szczepionki to bzdura, bez zastanowienia odpowiedziała, że złość i wściekłość. Uważa, że ludzie, którzy tak myślą, powinni odwiedzić oddział w szpitalu zakaźnym. Powiedziała też, że na co dzień w Faktach wspiera jak może akcję szczepień. – Mam nadzieję, że wszyscy, którzy mogą się zaszczepić, będą chcieli z tego skorzystać – stwierdziła. Chciałaby, aby w tej kwestii do ludzi przemawiały argumenty naukowe. Agata Młynarska dodała, że ona już zarejestrowała się na szczepienie. – To się daje zrobić. Wszyscy moi znajomi też bez problemu sobie z tym poradzili – zapewniła.

Anita Werner zauważyła, że pandemia to dramatyczny test naszej zaradności, wytrzymałości psychicznej, ale też przyjaźni i właśnie gotowości do niesienia pomocy. Można to zrobić wspierając aktualne przedsięwzięcie fundacji TVN.

Zobacz wideo:

Zobacz także:

Powrót do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym? Premier zabrał głos

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 19 kwietnia

Rekrutacja na studia w dobie pandemii. Jak będzie wyglądał nabór studentów w 2021 roku?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości