Sopranistka Aleksandra Szmyd robi światową karierę. "My, jako artyści, powinniśmy być ambasadorami pokoju"

Autor:
Justyna
Piąsta
Polska sopranistka podbija światowe sceny operowe
Polska sopranistka podbija światowe sceny operowe Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Aleksandra Szmyd jest utalentowaną sporanistką. Niedawno zajęła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie "Competizione dell’Opera", w którym biorą udział najlepsi młodzi śpiewacy z całego świata. Teraz kariera stoi przed nią otworem, a kalendarz ma zaplanowany na około dwa lata do przodu. Polka o swoim wielkim sukcesie opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Aleksandra Szmyd - polska sopranistka

Aleksandra Szmyd stanęła na podium prestiżowego konkursu, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie opery. Pokonała konkurencję, która liczyła aż 600 osób i zajęła drugie miejsce. - Pierwszy etap to były zgłoszenia przez stronę internetową. Następnie do półfinału weszło 120 osób, a do ścisłego finału 12 - powiedziała Aleksandra Szmyd.

Wydarzenie odbyło się w Teatrze Bolszoj w Moskwie - przed wybuchem wojny w Ukrainie. Dzięki nagrodzie Ola dalej może rozwijać swoją karierę.

- To było jakoś na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wojny. Nawet moja mama dzwoniła do mnie, zawsze się o mnie troszczy i martwi i mówiła: "Ola, może nie leć, bo już zaczyna być niebezpiecznie". Ja jestem raczej taką odważną osobą, więc po prostu spakowałam walizkę i poleciałam. To, co dzieje się w tym momencie, jest dla mnie bardzo smutne. To jest ogromny problem humanitarny. Mam wielu przyjaciół z całego świata. My, jako artyści, powinniśmy być ambasadorami pokoju w tym momencie. Ale faktycznie po tym konkursie otworzyło się parę dróg - przyznała Szmyd.

Kariera Aleksandry Szmyd

Przez długi czas utalentowana Polka łączyła pasję, jaką jest śpiew i muzyka, z karierą naukową. Ukończyła prawo. - Nie było to łatwe, przyznam szczerze. Kosztowało mnie to dużo zdrowia, ponieważ musiałam łączyć dwie uczelnie - akademię muzyczną oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Później przeprowadziłam się do Wiednia, więc musiała kursować między dwoma państwami i tutaj jeszcze pisać pracę magisterską - opowiedziała Ola.

Ola wyznała, że w przeszłości nie brała pod uwagę, że zostanie śpiewaczką operową. - Nie chciałam słyszeć o śpiewie klasycznym, bo przez długi czas śpiewałam muzykę rozrywkową. (...) Po kursach i pod wpływem mojego mentora, prof. Ryszarda Karczykowskiego, zrozumiałam, jak piękna jest to muzyka - dodała.

Aleksandra Szmyd wystąpiła na scenie Dzień Dobry TVN. Jej występ można zobaczyć w wideo poniżej.

Aleksandra Szmyd Aria Mimi “Quando me’n vo”
 
Aleksandra Szmyd Aria Mimi “Quando me’n vo”   Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości