Włoscy śpiewacy znaleźli sposób, aby przekonać Polaków do opery. "To projekt, który jest naszą misją"

Opera nie jest taka straszna, jak ją malują. To właśnie chcą przekazać słuchaczom włoscy śpiewacy z Rzymskiej Opery Kameralnej. Ruszyli w trasę koncertową m.in. po Polsce, by udowodnić, że tego rodzaju muzyka nie jest ani nudna, ani męcząca i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Dlaczego opera źle się kojarzy?

Wielu ludzi uważa, że opera to forma sztuki, która jest bardzo trudna w odbiorze. Mówi się, że trzeba do niej dorosnąć, by ją zrozumieć i polubić. Włoscy, niezwykle utalentowani śpiewacy z Rzymskiej Opery Kameralnej starają się udowodnić, że tego rodzaju muzyka jest dla każdego. Sopranistka Emilia Diakopoulou oraz trzech tenorów Alessandro Dimasi, Mauro de Santis oraz Emenuele Servidio opowiedzieli o swoim nowym projekcie.
- Bardzo często opera postrzegana jest jako coś nudnego, trudnego do zrozumienia. Takie podejście słuchaczy może wynikać z wielu czynników, np. z czasu trwania opery, a także, że składa się na nią wiele elementów: uwertury, duety, tercety, arie operowe. Nie każdy to lubi, nie każdy jest fanem. Natomiast my z Rzymskiej Opery Kameralnej zmienimy ten trend - powiedział Alessandro Dimasi, tenor.
- Wyruszyliśmy w tournée "The 3 Tenors & Soprano". To projekt, który tak naprawdę jest naszą misją, by wziąć ludzi za rękę i przeprowadzić ich przez ten wspaniały świat opery. Podróżujemy po Polsce, a także innych europejskich krajach i staramy się przybliżyć ludzi w każdym wieku do tego wspaniałego świata - podkreśliła Emilia Diakopoulou.
- Bardzo lubimy pokazywać operę każdemu w trochę inny sposób, w takiej pigułce najfajniejsze rzeczy. Publiczność bardzo często płacze, jest zadowolona, śmieje się i to jest nasza krata przetargowa - dodał Emenuele Servidio.

Fenomen włoskiej opery

Chociaż opera uznawana jest za trudną, niedostępną, to jednak są utwory, które weszły do mainstreamu. Wielu z nas potrafi przecież zanucić "O sole mio", nawet jeśli nie zna ani języka włoskiego, ani tekstu piosenki. W czym zatem tkwi fenomen?
- Opera jest sztuką, która zrodziła się wiele, wiele lat temu. Jeśli udało się jej przetrwać do dziś, to znaczy, że coś tam jednak z tyłu działa i wciąż może przyciągać odbiorców. Najważniejsze, to się jej nie bać. Kiedy mamy do czynienia z operą na żywo, to zupełnie inaczej ją odbieramy, potrafi zaskakiwać, robić wrażenie. To jest niesamowite - zaznaczył Emenuele Servidio.
Zobacz wideo: Opera Da Camera Di Roma w utworze "O sole mio"
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Justyna Piąsta
Pozostałe wiadomości