Gwiazdy

Na czym polega praca influencerów? "Da się z tego żyć"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
A. Zjawińska, N. Górska
Influencerzy – na czym polega ich codzienna praca
Influencerzy – na czym polega ich codzienna praca Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Influencerzy podbijają świat mediów społecznościowych. Mają miliony obserwatorów na Instagramie, Youtubie czy TikToku. Dla młodych odbiorców stają się idolami. Na czym tak właściwie polega ich praca i ile godzin dziennie są online? Co trzeba robić, by zarabiać duże pieniądze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Magdalena Lubacz i Agnieszka Grzelak.

Nowy zawód - influencer

Nagrywanie filmów w internecie, publikowanie zdjęć, pokazywanie swojej codzienności lub udzielanie porad - stało się nowym zawodem, który wykonują influencerzy. Choć nie muszą chodzić do biura, nie są zatrudnieni na pełen etat, to bez wątpienia działalność w sieci traktują jako pracę i często poświęcają jej więcej niż 8 godzin dziennie.

Czy trudno jest wybić się w świecie mediów społecznościowych, by stać się popularnym? - Teraz jest dużo trudniej, ponieważ jest wysyp influencerów. Stacje telewizyjne prześcigają się w różnych reality-show, każda osoba wychodząca z takiego programu jest świeżym influencerem, który ma świeże zasięgi. I my, influencerzy, którzy są od lat, możemy pójść w odstawkę. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby to nakręcać, żeby być na topie. Trzeba być systematycznym, chodzić na różne wydarzenia, eventy. Trzeba być na bieżąco ze wszystkim, żeby podczas wywiadów wiedzieć, kto jest na topie, bo o nich się mówi i to też się klika - powiedziała Magdalena Lubacz, zwyciężczyni 3. edycji "Projektu Lady".

Agnieszka Grzelak, youtuberka, przez lata budowała swoją pozycję w internecie. - Zaczynałam ponad 8 lat temu, więc wtedy było łatwiej, ponieważ nas, influencerów, było o wiele mniej. Teraz jest bardzo trudno się wbić. U mnie to po prostu cały czas szło do góry, powoli. Regularnością, fajnym kontentem cały czas parłam naprzód i wydaje mi się, że to bardzo dużo dało - przyznała Grzelak.

Ile godzin dziennie zajmuje praca influencera? - To jest pełny etat, a nawet kilka etatów. Ja teraz już nie pracuję sama, mam parę osób, z którymi współpracuję regularnie na co dzień. Mam asystentkę, mam osobę, która pomaga mi w produkcji własnych produktów i jeszcze mam jedną dziewczynę, która jest od grafik, kiedy potrzebujemy zrobić banery na stronę. Jest jeszcze dziewczyna, która montuje mi filmy - wyliczyła Agnieszka Grzelak.

Ile zarabiają influencerzy? - To zależy od tego, ile się robi, gdzie się jest. Naprawdę da się z tego żyć, ale pytanie, jak mocno ciśniecie. Jeśli cały czas, to zarabiacie całkiem fajnie - stwierdziła youtuberka.

TikToker - freestyler

Influencerzy znajdują przeróżne sposoby na to, by zdobyć popularność. Piotr Bylina znany jako Edzio, to pochodząca z trójmiasta gwiazda młodego pokolenia raperów. Na TikToku obserwuje go prawie 1,5 mln osób, co dało mu możliwość rozwinięcia kariery. Specjalizuje się we freestyle'u - rapowanej improwizacji.

- Postanowiłem spróbować ulokować swój freestyle na tej platformie. Randomowa osoba nagle widząca kogoś, kto zaczyna rapować bez przygotowanego tekstu wcześniej, to było coś na tyle niesamowitego, że praktycznie od razu to się przyjęło. Zacząłem zyskiwać dużą popularność - powiedział Piotr Bylina.

Edziowi wystarczą tylko trzy losowo wybrane słowa, by zaczął układać rymowane wersy. Piotr we freestyle'u nie ma sobie równych. Pola, dziewczyna TikTokera, gdy go poznała, nie mogła uwierzyć, że chłopak ma takie umiejętności. Teraz razem podbijają świat mediów społecznościowych.

- Social media otwierają teraz bardzo dużo drzwi i możliwości do tego, żeby się rozwijać - przyznała Pola Sieczkowska.

- Ma to też swoje ciemne strony, chociażby takie, że cały czas jest się na świeczniku. W ostatnim czasie mocno tego doświadczam, że każdy mój ruch jest prześwietlany. Czego nie zrobię, to nagle wszystkie portale o tym piszą. Trzeba dużo bardziej uważać na to, co się robi. Jestem szczęśliwy, jak moje życie teraz wygląda. Gdybym miał wybrać drugi raz, to myślę, że wybrałbym to samo - podkreślił Edzio.

Freestyler z Trójmiasta
Freestyler z Trójmiasta Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: A. Zjawińska, N. Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości