Gorące tematy

Pasażerka z niepełnosprawnością czołgała się do łazienki w samolocie. "Poczułam się upokorzona"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
TikTokerka z niepełnosprawnością @wheelie_good_life w samolocie

Osoby z niepełnosprawnościami borykają się z nieprzystosowanymi do ich potrzeb przestrzeniami publicznymi. Tiktokerka podróżująca hiszpańskimi liniami udokumentowała swoją przeprawę do łazienki na pokładzie samolotu. Powiedzieć, że widok jest upokarzający, to jak nie powiedzieć nic. Pasażerka czołgała się po podłodze.

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami w samolotach

Osoby z niepełnosprawnościami często wystawiane są na próbę, kiedy w miejscach użytku publicznego muszą walczyć o godność przy najprostszych czynnościach. Jenny Berrie normalizuje temat w social mediach, pokazując kulisy życia kobiety borykającej się z problemami zdrowotnymi. TikTokerka na co dzień porusza się na wózku. Zazwyczaj świetnie radzi sobie sama. Media obiegło jej nagranie z pokładu linii lotniczych AlbaStar. Aby przedostać się przez wąski korytarz do toalety, została wystawiona wstydliwą sytuację.

#BezCukru z Oskarem Netkowskim

#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/12

Pasażerka podróżowała z Newcastle do Palmy. Jak zaznaczyła, z doświadczenia wiedziała, że linie lotnicze często przewożą niepełnosprawnych pasażerów korytarzem za pomocą wąskich krzesełek. Tak też miało stać się i tym razem. Kiedy jednak potrzebowała skorzystać z pomocy obsługi, by dotrzeć do toalety, usłyszała odmowę i komentarz, który prawdopodobnie na zawsze utkwi w jej pamięci.

Pasażerka z niepełnosprawnością czuła się upokorzona

Jenny usłyszała od personelu, że na pokład nie jest wyposażony w specjalny wózek inwalidzki. Obsługa poszła o krok dalej, komentując zajście, jakoby osoby z niepełnosprawnościami powinny nosić pieluchy.

- Poczułam się upokorzona po tym, jak powiedzieli mi w twarz, że powinnam nosić pieluchę, choć jej nie potrzebuję, i że są zadowoleni ze swojej polityki – opowiadała TikTokerka.

Kobieta pełzała zatem w kierunku WC między rzędami siedzeń pozostałych pasażerów. Traumatyczną dla niej scenę opublikowała w sieci, nagłaśniając problem. - Wiem, że to nie jest coś, co ludzie chcą zobaczyć, ale bez takiego materiału filmowego osobom niepełnosprawnym po prostu się nie wierzy – zaznaczyła.

Pasażerka z niepełnosprawnością upokorzona przez obsługę samolotu w drodze do toalety

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images, TikTok/@wheelie_good_life

Pozostałe wiadomości