#WzywamyPosiłki – catering dla walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu

#WzywamyPosiłki to ogólnopolska oddolna inicjatywa obywatelska wspierająca personel medyczny w czasie walki z pandemią koronawirusa, która spotkała się bardzo pozytywnym odzewem. – Na ten moment wydaliśmy ponad 53 tys. posiłków do więcej niż 70 placówek medycznych w całej Polsce – powiedział koordynator akcji, Grzegorz Jakubowski.

#WzywamyPosiłki powstała z inicjatywy grupy użytkowników Facebooka chcących pomóc pracownikom medycznym, którzy w obliczu rozwoju pandemii często nie opuszczają szpitali i laboratoriów diagnostycznych przez kilkanaście godzin.

W piątkowy wieczór, trzy tygodnie temu, Maciek Woć wrzucił post, jak możemy wspomóc polską służbę zdrowia, no i skrzyknęło się parę osób. Stworzyliśmy obywatelską inicjatywę. W trzy dni postawiliśmy cały sztab ludzi, koordynatorów w całej Polsce. W tym momencie jest to 50 - 60 osób

- powiedział Grzegorz.

Jak to działa?

Organizatorzy akcji sprawdzają zapotrzebowanie na żywność i napoje dla pracowników medycznych i administracyjnych placówek szpitalnych, stacji pogotowia i laboratoriów. Następnie z pomocą ogólnopolskich i lokalnych sieci gastronomicznych, które zadeklarowały udział w akcji, wysyłają posiłki, zachowując przy tym wszystkie środki ostrożności.

Na razie najwięcej placówek, które korzystają z akcji, znajduje się w Warszawie i Lublinie.

Inicjatywa otwarta

W akcji - na zasadach pro bono - udział biorą sieci restauracji, firmy cateringowe, producenci żywności i napojów oraz ponad sto mniejszych podmiotów z branży gastronomicznej.

Inicjatywa ma charakter otwarty.

Dołączyć można w następujący sposób – wchodzicie państwo na stronę (www.wzywamyposilki.pl - przyp. red.) i tam są dokładne instrukcje, jak możecie nam pomóc, jak możecie pomóc polskiej służbie zdrowia

- powiedział Grzegorz.

Warto też dodać, że patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska i Prezydent Miasta Lublin.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości