Gorące tematy

Stolica pomaga Ukraińcom. "Odruch serca Warszawiaków jest niesamowity"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Robert Stockinger 
Pomoc Warszawy dla Ukrainy
Pomoc Warszawy dla UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Europejski Dom Spotkań Młodzieży w Warszawie na co dzień jest hostelem. Teraz, w związku z sytuacją w Ukrainie, da schronienie tym, którzy uciekli przed wojną. Na jaką pomoc mogą liczyć? Ilu uchodźców znalazło już bezpieczne schronienie? Jak jeszcze stolica pomaga Ukraińcom? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Jak Warszawa pomaga Ukrainie?

Europejski Dom Spotkań Młodzieży w Warszawie został zmieniony w miejsce noclegowe dla Ukraińców, którzy z powodu wojny zmuszeni byli uciekać ze swojego kraju. - Pierwsi goście już tutaj są. Ponad 20 osób, miejsc jest 44, więc będziemy kierować kolejnych - mówił w rozmowie z Robertem Stockingerem Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Do Warszawy przyjeżdżają tysiące, dziesiątki tysięcy Ukraińców. - Większość z nich jest zaopiekowana przez rodzinę, przez przyjaciół, ale są też tacy, którzy nie mają wsparcia i my to wsparcie oferujemy. Najpierw przeprowadzamy z nimi wywiady, pomagamy, poimy, karmimy. Jeżeli chcą spędzić noc, to oferujemy tego typu miejsca - dodał prezydent Warszawy.

Jak mądrze pomagać Ukraińcom?

Bardzo ważne jest, aby pomoc dla Ukraińców była odpowiednio skoordynowana. - Odruch serca Warszawiaków jest niesamowity. [...] Musimy nad wszystkim zapanować. Jestem w kontakcie z władzami Kijowa, Lwowa. Oni dokładnie mówią, czego potrzebują i taką zbiórkę robiliśmy, dokładnie to wysyłaliśmy. W tej chwili będą np. potrzebne bandaże, leki. My to chcemy dobrze skoordynować [...] - mówił.

Prezydent zaapelował, aby wsłuchiwać się komunikaty samorządowców i odpowiadać na konkretne potrzeby. - Ważne, żeby ta pomoc była konkretna - dodał. Rafał Trzaskowski przyznał, że Warszawa robi co może. - Warszawa staje na głowie. I wielkie podziękowania dla wolontariuszy, dla wszystkich, którzy pracują w mieście, którzy po godzinach, pracują dzień i noc, aby przyjąć naszych gości - mówił.

Ilu osobom stolica już udzieliła pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Robert Stockinger 

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości