Uzbrojony w noże szturmowe mężczyzna zaatakował ludzi w galerii handlowej. Jedna z nich zmarła, 9 zostało rannych. Od tragicznego zdarzenia minęło 7 lat, a jego sprawca jest na wolności. Reportaż programu "Uwaga!" TVN.
27-letni Konrad K. 7 lat temu dokonał masakry, atakując w biały dzień przypadkowych ludzi, którzy robili zakupy w galerii handlowej w Stalowej Woli.
"Uwaga!" TVN. Atak w galerii handlowej w Stalowej Woli
Mężczyzna zadawał ciosy nożem szturmowym, gdzie popadnie i z całej siły. Horror trwał kilkanaście minut.
Nożownik zabił jedną osobę, a 9 ciężko ranił. Jednym z poszkodowanych był pan Wojciech.
- To zostanie w człowieku na zawsze. Cudem przeżyłem, dawali mi chyba 2 proc. szans. Ktoś w karetce powiedział: "K… on ma dziurę w brzuchu". Uszkodził trzustkę, wątrobę. Zrobił tam masakrę – mówi mężczyzna.
Nożownik usłyszał zarzut zabójstwa i usiłowania wielokrotnego zabójstwa. Nie trafił jednak do więzienia, a na detencję do zamkniętego zakładu psychiatrycznego, bo jak ustalili biegli, był niepoczytalny. Został skierowany do szpitala psychiatrycznego o podstawowym rygorze zabezpieczeń.
- Wtedy były zapewnienia, że jak tam trafił, to już nie wyjdzie. Że prędzej by się z więzienia wydostał niż stamtąd. Że tam będzie odizolowany – przywołuje pan Wojciech.
Przepustki Konrada K.
Ku przerażeniu poszkodowanych stało się jednak inaczej. Z trudem zbudowane poczucie bezpieczeństwa 26-letniej Wiktorii - również ofiary nożownika - pewnego dnia runęło w gruzach.
- Przyszło do mnie pismo z sądu, że on wychodzi na przepustkę. Nie wiedziałam, co mam robić. Byłam w szoku, że osoba, która zabiła jedną osobę i raniła tyle osób, może wyjść i być koło nas – mówi nasza rozmówczyni.
26-latka do dziś ma ataki paniki i zażywa leki. Podobnie jak inni poszkodowani uważa, że jej oprawca powinien mieć proces i trafić do więzienia.
Z prokuratorskiego śledztwa na początku wynikało, że działanie nożownika było zaplanowane, a nie powodowane chorobą psychiczną mężczyzny.
- Prokurator nie do końca zgadzał się z ustaleniami biegłych z uwagi na to, że podnosił to, że Konrad K. wcześniej planował atak w galerii. Nastąpił zakup takich, a nie innych noży szturmowych, bojowych, do zadawania ran – mówi Andrzej Dubiel z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.
- W naszej ocenie wskazywało to na pełną premedytację działań ze strony podejrzanego, przemawiało za poczytalnością – zaznacza prokurator Andrzej Dubiel.
- Byłam obecna na rozprawie sądowej, gdzie było postanowienie, czy będzie osobą niepoczytalną. (…) Zobaczyłam tego człowieka na żywo z bliska. Nie wyglądał na osobę smutną, nie wyglądało na to, żeby było mu przykro. W momencie, jak sędzia zadał mu pytanie, dlaczego to zrobił, dlaczego chciał zabić tyle osób i zabił jedną kobietę, to on wstał i powiedział: "Nie chciałem nikogo zabić, ja chciałem zdać im ból" – przytacza Wiktoria.
Bardzo cierpi też rodzina kobiety, którą nożownik pozbawił życia. Mąż pani Małgorzaty, która dostała dwa ciosy w okolice serca, nie może pogodzić się z jej śmiercią. Nie był w stanie wystąpić przed naszą kamerą.
- Minęło tyle lat, a ja cały czas to czuję – mówi.
- Kto weźmie odpowiedzialność za to, jak on znowu coś zrobi? – pyta z kolei pan Wojciech. I dodaje: - On był agresywny już przed incydentem w galerii. To nie był jego pierwszy wybryk. Z tego, co wiadomo, to z zakładu pracy też został zwolniony za agresywne zachowanie. Słyszałem, że swojego brygadzistę ścigał ze śrubokrętem czy z czymś.
Konrad K. miał mieć problemy od dłuższego czasu, nie tylko w pracy, ale i w małżeństwie. Tracił zatrudnienie, nie zarabiał, miał brać narkotyki i nadużywać alkoholu. Żona próbowała wysłać go na odwyk, ale w końcu postanowiła od niego odejść. Wtedy nasiliły się też problemy psychiczne u mężczyzny. Miał się leczyć.
Co zdecydowało o przepustkach dla Konrada K.?
Decyzja o przepustkach Konrada K. zapadła w szpitalu. Wcześniej istniało wysokie prawdopodobieństwo, że ponownie może popełnić zabroniony czyn. Że jest niebezpieczny dla otoczenia. Czy zagrożenie już ustało? Chcieliśmy zapytać o to dyrektora szpitala.
Dyrektora ani rzeczniczki nie było jednak na terenie placówki. W rozmowie telefonicznej przekazano nam, że szpital nie będzie komentował sprawy.
O to, czy decyzja o przepustach ze szpitala psychiatrycznego dla osoby uznanej wcześniej za niebezpieczną, jest słuszna i kiedy może być wydana, zapytaliśmy prawniczkę specjalizującą się w zagadnieniach dotyczących orzekania i wykonywania detencji psychiatrycznej.
- Pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie jest karą. Jeżeli taka osoba dobrze reaguje na leki, czyni postępy w terapii, to w takiej sytuacji jest możliwe zwolnienie takiej osoby. Przepustki mają na celu m.in. sprawdzenie tego, jak taka osoba funkcjonuje w świecie zewnętrznym – tłumaczy Małgorzata Pyrcak-Górowska z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
- To jest tykająca bomba zegarowa. Z tego, co wiem, to przed zdarzeniem też miał brać leki i przestał je brać. Teraz go wypuszczą i ktoś mu na siłę będzie te leki podawał? Odstawi leki na dwa, trzy dni i znowu wyjdzie z nożami – ocenia pan Wojciech.
Niemal wszyscy zaatakowani mają do dzisiaj trwały uszczerbek na zdrowiu. Wiktoria przeszła długą i bolesną rehabilitację, bo miała w ogóle nie chodzić. Teraz utrzymuje się z renty. Chciałaby podjąć pracę, jednak nie jest w stanie ani dłużej siedzieć, ani stać. Nie może też cieszyć się pełnią życia, tak jak jej rówieśnicy.
- Nie mogę biegać, jeździć na rolkach czy łyżwach. Nawet samo chodzenie, to nie jest tak, że chodzę i nic mi nie jest. Wszystko mnie boli. Tak naprawdę codziennie budzę się z bólem i zasypiam z bólem – podkreśla Wiktoria.
11 grudnia Konrad K. opuścił szpital psychiatryczny. Z decyzją nie zgadza się prokuratura. O losie mężczyzny wkrótce będzie decydował Sąd Apelacyjny.
Cały reportaż możesz obejrzeć na stronie "Uwagi!" TVN.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Śmiertelny wypadek na Trasie Łazienkowskiej. "Odganiały osoby, które proponowały pomoc"
- Tragiczny wypadek na jeziorze. 36-latek utonął, ratując syna. "Nie walczył o siebie, tylko o dziecko"
- 1,5-roczne dziecko wpadło do przydomowego basenu. "Stan jest krytyczny"
Autor: wg/MK
Reporter: Magdalena Zagała
Źródło: "Uwaga!" TVN