Gorące tematy

Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II. "Okazują swoje uczucia, co raczej nie jest dla nich typowe"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Anna Senkara
Brytyjczycy żegnają królową
Brytyjczycy żegnają królowąDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Po śmierci Elżbiety II Brytyjczycy gromadzą się pod Pałacem Buckingham, by złożyć kwiaty i wspólnie przeżywać żałobę. Na miejscu jest reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara, która opowiedziała o panującej atmosferze i przygotowaniach do pogrzebu. Czy data uroczystości jest już znana?

Brytyjczycy żegnają królową pod Pałacem Buckingham

Przed bramą pałacu tłumnie gromadzą się Brytyjczycy, by oddać hołd swojej królowej.

- Królowa była zawsze obecna w moim życiu, jak i w życiu wszystkich zgromadzonych. Była pewną stałą. Miała tę cechę, że zbliżała do siebie ludzi. Łączy nas wspólna miłość do królowej. Wszyscy się zgromadziliśmy, aby być razem w trakcie żałoby - mówiła jedna z Brytyjek w rozmowie z Anną Senkarą, reporterką Dzień Dobry TVN.

- Wczoraj, kiedy wyszłam z pracy, spotkałam przed Pałacem Buckingham tłumy. Wszyscy chcieli być razem. Cieszę się, że mogę pracować tak blisko, aby móc tutaj przychodzić - dodała kolejna rozmówczyni.

Mieszkaniec Wielkiej Brytanii w rozmowie z naszą reporterką podkreślił, że jest zaskoczony liczbą zgromadzonych. - Głównie przybyli Brytyjczycy, okazują swoje uczucia, co raczej nie jest dla nich typowe. Można tutaj poczuć przynależność do jednej, wielkiej rodziny - zaznaczył.

Król Karol III przyjął na pierwszej audiencji Liz Truss

Jak oceniła Anna Senkara, atmosfera przed Pałacem Buckingham jest niesamowita.

- Wczoraj pojawił się król Karol i jego małżonka. Wyszli do ludzi. Król Karol ściskał się z ludźmi. Mało tego dwie panie go nawet wycałowały. [...] Potem udał się do Pałacu Buckingham po to, by na pierwszej audiencji przyjąć nową premierkę Liz Truss. Bardzo był rozemocjonowany, dlatego że zwierzył się premierce, że te tłumy go poruszyły. Wrócił z Balmoral pogrążony w smutku, a tu takie ciepłe przyjęcie - relacjonowała Anna Senkara.

- Powiedział też Liz Truss bardzo znaczące słowa. Otóż, że całe życie obawiał się tego dnia, kiedy królowa umrze, ale że będzie się starał wypełnić swoje zadania, jak najmocniej - dodała dziennikarka.

Jak wyglądają przygotowania do pogrzebu Elżbiety II?

Data ceremonii pogrzebowej królowej Elżbiety II nie została jeszcze oficjalnie podana.

- Przypuszcza się, że to będzie poniedziałek. Natomiast te najbliższe dni to będą przygotowania do królewskiego pogrzebu. [...] Wiadomo, że do Londynu zjadą świtowi liderzy. Londyn znajdzie się w światowej soczewce mediów. Prawdopodobnie będzie Joe Biden. W przyszłym tygodniu ciało królowej wróci do Londynu. Będzie leżało w trumnie w Westminster Hall, wystawione na widok publiczny. Tysiące Brytyjczyków będzie chciało oddać hołd królowej, więc kolejka będzie szła, szła i szła - mówiła Anna Senkara.

Jaki hymn będzie obowiązywał w Wielkiej Brytanii? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo:

Wielka Brytania żegna królową
Wielka Brytania żegna królową Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości