Gorące tematy

Amerykańska celebrytka karmi piersią 5-letnią córkę. W sieci zawrzało. Co na to eksperci?

Gorące tematy

fot. Getty Images

Temat karmienia piersią nie od dziś budzi wiele emocji, a opinie z nim związane są skrajnie różne. Dyskusje nie milkną, zwłaszcza, gdy sprawa dotyczy osób znanych. Ostatnio w jednym z wywiadów amerykańska celebrytka Nicole Austin przyznała, że wciąż karmi piersią swoją 5-letnią córkę. Choć wywołało to wiele kontrowersji to warto sprawdzić, jakie konsekwencje niesie za sobą długotrwałe karmienie dziecka mlekiem matki.

Nicole Austin karmi piersią kilkuletnią córkę – skąd taka decyzja?

Gwiazdy nie od dziś dzielą się w mediach informacjami dotyczącymi karmienia piersią. W ten sposób chcą podkreślić, jak ważne jest to zarówno dla zdrowia dziecka, jak i dla budowania bliskości z matką. Podobne wyznania zazwyczaj wzbudzają pozytywne reakcje, a fanki chętnie komplementują gwiazdy za odwagę w mówieniu o tym, jakie decyzje podejmują. Reakcje zmieniają się, gdy sprawa nie dotyczy niemowlaka, a kilkuletniego dziecka.

Amerykańska celebrytka, znana z programów typu reality show, Nicole Austin, w wywiadzie dla "Us Weekly" przyznała, że wciąż karmi piersią swoją 5-letnią córeczkę Coco. Jak łatwo się domyślić, wywołało to niemałe poruszenie. W opinii wielu osób, tak długie karmienie piersią jest niewskazane. Gwiazda uważa jednak, że dzięki temu ma ze swoją córką wyjątkową więź i dlatego nie zamierza tego zmieniać. Co więcej, dodała, że to 5-latka zdecyduje, kiedy należy przerwać karmienie piersią.

Długie karmienie piersią – co na ten temat mówią eksperci?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że karmienie piersią jest korzystne dla dziecka do ukończenia przez niego pierwszego roku życia, ponieważ po tym czasie pokarm matki traci cenne wartości odżywcze. Okazuje się, że jest to jedynie często powtarzany mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Co więcej, istnieje wiele innych powodów, dla których warto karmić dziecko piersią nawet do 5. roku życia. Dr n. med. Magdalena Nehring – Gugulska, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny wyjaśnia:

Długie karmienie piersią nawet 5-latka, ma ten sam dobroczynny wpływ na dziecko, jak i matkę. Dla malucha to nadal źródło bogactwa składników, a dla matki stanowi bogatą profilaktykę przed nowotworami, chorobami układu oddechowego, nadciśnienia czy pojawienia się cukrzycy. Długie karmienie to również ogromny wpływ na całą cywilizację . 42 miliony dzieci na świecie do 5. roku życia, są otyłe. Każdy miesiąc karmienia piersią obniża ryzyko otyłości i nadwagi nawet o 4 proc . Mleko kobiece zawiera bowiem enzymy i hormony , które sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi i zapewniają prawidłowy skład ciała. Dodatkowym czynnikiem jest zmienność mleka. Pod koniec każdego karmienia w mleku matki jest więcej tłuszczu, dziecko odczuwa sytość i sygnalizuje ją matce, a ona wtedy przerywa karmienie. Jest to bardzo ważny mechanizm behawioralny w profilaktyce otyłości. Badania pokazują, że matki długo karmiące swoje dzieci - 3 lata i dłużej - bardzo prawidłowo żywią dzieci . Podają im trzy razy rzadziej słodkie przekąski i dwa razy rzadziej soki, niż populacja polskich rodziców

Opinia specjalistki jasno pokazuje, że długie karmienie piersią może nie tylko dostarczyć dziecku potrzebnych składników odżywczych, ale też uchronić przed różnymi chorobami. Okazuje się, że w przyszłości może to pomóc wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe u malucha. Dlatego też rozpowszechnianie wiedzy o korzyściach płynących z długiego karmienia piersią może się przyczynić do zmniejszenia problemu otyłości wśród dzieci.

Długie karmienie piersią nie ma żadnego udowodnionego szkodliwego wpływu na rozwój dziecka. Jeśli nawet w przestrzeni publicznej pojawiają się jakieś sugestie tego typu, to nie są poparte żadnym dowodem. Nadal potrzebna jest edukacja społeczeństwa w temacie długiego karmienia piersią. Mówimy o tym w kampanii społecznej "Długość karmienia piersią ma znaczenie" – burzymy mity, że mleko matki długo karmiącej "to sama woda bez wartości" i nie ma żadnych korzyści zdrowotnych oraz, że długie karmienie negatywnie wpływa na rozwój dziecka. To groźne mity, które nadal często funkcjonują, a które zniechęcają mamy do odpowiednio długiego karmienia piersią.

- podkreśla dr n. med. Magdalena Nehring – Gugulska.

Zobacz wideo: Ashley Tisdale wspiera młode mamy, które nie karmią piersią

Zobacz także:

Autor: Martyna Trębacz

Pozostałe wiadomości