Nauczycielskie protest songi: „Dziwne jest to, że od tylu dni Ministerstwo z nas drwi”

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek. Z ignorancją rządu nauczyciele radzą sobie w bardziej poetycki sposób. Walczą z system śpiewając piosenki. Protest songi wywołują emocje i mają coraz więcej wyświetleń w Internecie.

Protest songi, czyli prześmiewcze utwory śpiewane do znanych melodii, są odpowiedzią strajkujących nauczycieli, na obecną sytuację w polskim szkolnictwie. Nauczyciele przyznają, że piosenki powstały z potrzeby serca. Teksty piosenek są prowokacyjne i naładowane emocjami.

Protest songi są formą miękkiego protestu głęboko trafiającego do bardzo wielu osób. Wrażliwych, inteligentnych i szanujących godność drugiej osoby. To są słowa pełne emocji. Słowa osób, które są w trudnej sytuacji.

-zaznaczył Dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

>>>Zobacz też: Nauczyciele i rząd usiądą do rozmów przed świętami.

>>> Zobacz też: Trwa strajk nauczycieli. Broniarz: "W strajku uczestniczy 74,29 proc. placówek".

Nauczyciele odczuwają to, że są pogardzani, że nie mają należytej godności. W poetycki sposób próbują sobie z tym poradzić.

-dodała prof. Katarzyna Kłosińska z UW.

>>> Zobacz też: Herman o strajku nauczycieli: "Walczą o coś, co im się należy. Prawdopodobnie są na przegranej pozycji".

Grzegorz Chryniewicz jest nauczycielem ZSOIS w Zielonej Górze, który w ostatnich dniach zyskał popularność dzięki nagraniu protest songu do melodii Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Postanowiłem, że zadzwonię do koleżanki i zaproponowałem, żebyśmy zrobili coś więcej. Widocznie nasze postulaty i zwykłe działanie nie mają przekazu do rządzących.

Na propozycję Pana Grzegorza przystali pozostali nauczyciele z ZSOIS w Zielonej Górze i nagrali również teledysk do piosenki Lady Panku „Mniej niż zero”.

>>> Zobacz też: Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłasza zbiórkę na rzecz strajkujących.

Paweł Łuczywek jest nauczycielem w zespole szkolno-przedszkolnym w Wysokiej. Jak zaznaczył, 20 lat temu był w stanie zarobić tyle samo co teraz, kiedy jest nauczycielem kontraktowym.

Nauczyciel Dariusz Polewski dodał, że jeżeli przegrają ten strajk będą obśmiewaną grupą zawodową.

>>>Zobacz też: Zalewska: nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy.

Protest songi spotykają się z bardzo różnym odbiorem społeczeństwa.

Komentarze, które zawierają hejt i arogancję do obecnej sytuacji nauczycieli są przejawem bezsilności i całkowitego braku empatii. Przyznam, że słuchając tych piosenek , zakręciła mi się łza w oku.

-podsumowała prof. Katarzyna Kłosińska z UW.

>>> Zobacz też: Egzaminy gimnazjalne odbyły się bez zakłóceń. Problemy tylko w trzech szkołach w Polsce.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości