Newsy

Zalewska: nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy

Anna Zalewska

Anna Zalewska

Newsy

Zalewska: nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy

Anna Zalewska

Anna Zalewska

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas środowej konferencji podsumowującej pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych powiedziała, nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy.

Podczas konferencji minister Zalewska przypomniała, że za czas strajku nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie.

Odwołuję do informacji, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jednoznacznie na ten temat się wypowiedziała. Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli: wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy.

- podkreśliła minister.

SONDA: Czy popierasz strajk nauczycieli

Do jej słów odniósł się podczas późniejszego briefingu prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zapytany czy nauczycielom nie przysługuje wypłata i czy ZNP ma fundusz strajkowy, czy nauczyciele mogą liczyć, że za strajk dostaną jakiekolwiek pieniądze odpowiedział

O funduszu strajkowym będziemy chcieli rozmawiać w dniu jutrzejszym. Mamy plan, który jest dla nas bardzo istotny, bardzo ważny, także z punktu widzenia społecznego poparcia.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez ZNP i FZZ strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Czytaj też: Egzaminy gimnazjalne odbyły się bez zakłóceń. Problemy tylko w trzech szkołach w Polsce

Według ZNP, we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

(PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
42
14
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
10
18.04.2019
Sdddd
I dobrze powiedziała. Czy ktoś z Państwa ma płacone jakieś pieniądze kiedy nie pracuje?
17.04.2019
Rodzic
Niech zmienia zawód skoro tak im źle! Nikt w szkołach ich nie trzyma!
17.04.2019
Ja
Skoro nauczyciela tak źle to niech idą do sklepu na kasę zobaczą wtedy co znaczy pracować!! Poziom nauczania spada, zamiast uczyć żądają wszystko do domu. Nie przypominam sobie żeby moja mama siedziała że mną tyle przy lekcjach co ja muszę z dzieckiem! Nic im się nie należy. Niech wezmą się wkoncu do pracy. Wszystkie święta ferie wakacje maja wolne i płacone a normalna osoba która pracuje przysługuje tylko 26 dni. Mam nadzieję że rząd im nie ulegnie.
13.04.2019
Ooooo
Oni mają etatowych co stoją pod sejmem i biorą kasę..... A nauczyciele bardzo dobrze że nie dostaną ani złotówki bym im nie dała niech się czują jak biedni ludzie i nie mają co do garażu wsadzić .... Albo niech sprzedadzą swoje samochody bo bryki mają że głowa mała.....
12.04.2019
TegorocznaMaturzystka
Ustawa z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jasno mówi o wynagrodzeniach dla strajkujących. Odsyłam do art. 23. 2. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.
12.04.2019
Aj
Ludzie opamiętajcie się. Nie dajcie się skłócić jako naród. O to właśnie chodzi: skłócić, szczuć jednych na drugich. Zazdrość Was zje. Czy słyszeliście o czystej polityce. To fałszywa nieludzka gra. Nie dajcie się wciągać w jej ciemne strony. Nauczyciele i ich rodziny muszą z czegoś żyć... Niech dostaną zapłatę nawet za czas strajku. Bądźmy narodem solidarnym!!!
11.04.2019
Jb
Ciekawe nauczycielom sie nie nalezy pensja za strajk a inni strajkujacy dostawali pensje? Bo jakos nie bylo o tym mowy
11.04.2019
Mama dwójki
A za co mają mieć płacone? Dzieci które mają uczyć są w tej chwili poza szkołą . Co do policjantów poniżej to przyjeżdżali na interwencję? Jeżeli tak było to mieli mieć płacone. A gdzie nauczyciele są podczas egzaminów? Sami sobie odpowiedzcie.
10.04.2019
Zaciekawiona
Zastanawiam się, czy przedstawiciele innych zawodów podczas strajku także byli pozbawiani wynagrodzenia ? Niedalej jak w listopadzie policjanci masowo szli na zwolnienie lekarskie, czy mieli obniżone wynagrodzenie? Czy pielęgniarki i ratownicy medyczni mieli niższe wynagrodzenie? A górnicy ???
10.04.2019
Grzegorz z Chetyna
I bardzo dobrze! Rząd wyciąga pomocną dłoń do nauczycieli, a oni ją odrzucają.
Pół roku wakacji i 18 godzin dziennie. I jeszcze im mało pensji.

Jasne, wiem wiem. Zaraz ktoś wyskoczy jak to nauczyciele sprawdzają klasówki po godzinach.
Nikt nikomu nie kazał zostać być nauczycielem!
Rozwiń wszystkie komentarzy