Newsy

Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłasza zbiórkę na rzecz strajkujących

Wspieram nauczycieli

fot. ZNP

Newsy

Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłasza zbiórkę na rzecz strajkujących

Wspieram nauczycieli

fot. ZNP

W Centrum Nauki Kopernik na konferencji prasowej ogłoszono powołanie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli", który patronuje funduszowi strajkowemu na rzecz protestujących nauczycieli.

Stajemy po stronie nauczycieli z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki – podkreślają członkowie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli", który w czwartek rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla strajkujących pedagogów.

SONDA: Czy popierasz strajk nauczycieli?

Technicznym koordynatorem zbiórki jest ZNP. 


To pieniądze tylko i wyłącznie dla osób niebędących członkami naszej organizacji.

– poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Przypomniał, że ZNP ma swój fundusz, z którego może wspomagać strajkujących nauczycieli, ale jedynie tych należących do związku. Wartość funduszu ZNP – jak powiedział – to ok. 1,2 mln zł. Wyjaśnił, że pokrywane są stamtąd zapomogi dla członków związku, którzy są w szczególnie trudnej sytuacji.

Dodał jednak, że strajk jest także wsparty przez kilkaset tysięcy osób, które nie należą do żadnego związku zawodowego.

My jakoś sobie poradzimy, ale chcemy wspomóc tysiące nauczycieli, którzy nie należą do żadnego związku zawodowego, którzy strajkując, dając nam swoje wsparcie, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

– powiedział.

Broniarz dodał, że o tym, do kogo trafią pieniądze ze zbiórki, decydować będzie komitet obywatelski, a nie ZNP.

Broniarz pytany, ile tracą strajkujący nauczyciele, wyjaśnił, że jeśli nauczyciel zarabia brutto 2500 zł, uczestnicząc w strajku traci 100 zł dziennie. 

Jeśli strajkuje przez tydzień, traci 500 zł.

– wyliczył.

Udział w Społecznym Komitecie "Wspieram Nauczycieli" zadeklarowali m.in.: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, polonistka prof. Maria Janion, muzycy Czesław Mozil i Zbigniew Hołdys, filozofka Krystyna Starczewska, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, dziennikarze Piotr Pacewicz i Szymon Hołownia, reżyser Paweł Pawlikowski, scenarzysta Andrzej Saramonowicz, b. prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Dziennikarz Jacek Żakowski odczytał apel, w którym członkowie Komitetu wskazują, że stają po stronie nauczycieli "z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia".

Komitet zapewnił, że pieniądze ze zbiórki będą przekazane najbardziej potrzebującym nauczycielom.

(PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
158
42
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
18.04.2019
Fgbnkk
Śmiechu warte, jak im nie pasuje niech idą do innej pracy, normalny pracownik nie może strajkować bo by ta pracę stracił a pracuje znacznie więcej niż taki nauczyciel. Mam już dosyć opłacania z moich podatków takich ludzi, większość nadaje się do zwolnienia.
13.04.2019
Lllll
Po pierwsze to niech pracują tyle godzin co normalny człowiek a potem strajkują kto zapłaci rodzicom którzy teraz siedzą z dziećmi w domu.....
12.04.2019
Głos Ważniejszego Ludu
Też wsparłem. Mam nadzieję, że więcej osób w końcu się zacznie o swoje dopominać.
11.04.2019
Wolfgang
A kto mi zapłaci musiałem zamknąć swój warsztat żeby zająć się dzieckiem. Jestem na minusie. Niech się wezmą za uczciwą pracą.
11.04.2019
Zdzichu
Słusznie, kto nie pracuje niech nie je! Zabrać wszystkim nierobom zasiłki i dać podwyżkę nauczycielom. ?
11.04.2019
Głos Ludu
Kto nie pracuje, niech i nie je!!!!!! Do pracy niech się wezmą!
11.04.2019
spoon
Poszło ;) Mam nadzieję, że ktoś w końcu zrobi porządek z całym systemem.
Rozwiń wszystkie komentarzy