Gorące tematy

Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa

Gorące tematy

Majówka już za kilka dni. Jeśli nadal nie wiecie, gdzie spędzić długi weekend majowy, to spieszymy z pomocą. Z Michałem Cessanisem porozmawialiśmy o tym, jak wypocząć mimo obowiązujących obostrzeń oraz, co zabrać ze sobą do plecaka na krótki wyjazd.

Tegoroczna majówka ponownie jest naznaczona obostrzeniami, które utrudniają swobodny wypoczynek. Pomijając niekorzystne prognozy pogody, większą bolączką dla urlopowiczów są, chociażby zamknięte hotele. Michał Cessanis przekonuje jednak, że to nie powinno zniechęcić nas przed krótkimi wyjazdami w Polskę. Alternatywą mogą być nie tylko jednodniowe wypady za miasto, ale też podróżowanie kamperem, kajakiem lub dłuższe wycieczki rowerowe.

Majówka 2021 w Polsce. Jak zaplanować długi weekend majowy?

Ze względu na to, że większość Polaków zostanie na weekend majowy w kraju, najbardziej popularne miejsca mogą przeżywać prawdziwe oblężenie. Gdzie szukać wytchnienia z dala od tłumów? - Takim regionem według mnie wciąż nieodkrytym do końca jest Wielkopolska, która ma wyznaczone ponad 1600 km tras rowerowych. Do tego ma Wielką Pętlę Wielkopolski - to jest szlak wodny, a jeśli ktoś chciałby wynająć łódź mieszkalną, to można podróżować w niej nawet jeden dzień - wymieniał Michał Cessanis w rozmowie z naszym redaktorem.

Dziennikarz podróżniczy podkreślił też, że jest zwolennikiem szukania nieodkrytych miejsc w pobliżu miejsca zamieszkania. W Polsce nie brakuje przecież wartych odwiedzenia parków narodowych i krajobrazowych.

Majówka 2021 za granicą. Gdzie wyjechać na urlop w maju?

Ze względu na liczne obostrzenia w kraju, wielu Polaków decyduje się na urlop u naszych sąsiadów lub jeszcze dalej. Sprzyjają temu postępy w programie szczepień przeciw COVID-19. Osoby, które przyjęły już jedną lub dwie dawki preparatu, w zależności od producenta, mogą swobodniej podróżować po świecie. Aby przylecieć do Bułgarii, wystarczy za to tylko negatywny wynik testu CPR. - To są koszty, które niestety musimy teraz doliczać do podróży - zauważył Cessanis.

- Portugalia po świętach wielkanocnych otworzyła restauracje. Posiłki są serwowane do ogródków. Otwarte są też sklepy, plaże i wszelkie turystyczne atrakcje. Przy podróży do Portugalii trzeba jednak pamiętać o tym, że Polacy, którzy lecą bezpośrednio z Polski, muszą niestety przygotować się na dwutygodniową kwarantannę. Jest na to metoda - wystarczy lecieć z przesiadką. Jeśli lecimy przykładowo przez Frankfurt, to nie mamy kwarantanny - mówił dziennikarz podróżniczy.

Jak spakować się na majówkę?

Majówka wiąże się z krótkimi wyjazdami. Mimo to bardzo często zabieramy ze sobą załadowane po brzegi plecaki. Dopiero na miejscu uświadamiamy sobie, że część rzeczy spokojnie moglibyśmy zostawić w domu. Spytaliśmy Michała Cessanica o to, co koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą na weekend majowy.

- Co spakować do plecaka na krótki, aktywny wyjazd? Przede wszystkim kanapkę na drogę i wodę, to są dwie rzeczy, których nie może nam zabraknąć. Pogoda jest zmienna, dlatego warto pamiętać o tym, żeby mieć drugą cieplejszą kurtkę. Dobrze mieć też ze sobą apteczkę z plastrami na ewentualne obtarcia i telefon z dobrym zasięgiem - radził.

Cała rozmowa z Michałem Cessanisem w materiale wideo na górze artykułu.

Ja sami widzicie, mimo obostrzeń można zorganizować udany wyjazd nie tylko po Polsce, ale też zagranicę.

Zobacz też:

W malowniczą Wielkopolskę kamperem. Co warto zobaczyć?

Michał Cessanis podziwia kwiaty w Zalipiu, wsi, która ma wyjątkową tradycję. "I nie chodzi o te zasadzone w ogródku"

Podróże po Polsce na każdą kieszeń. Te miejsca sprawią, że zakochasz się w naturze

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości