Gorące tematy

Zarząd TVN Grupa Discovery dziękuje widzom. "Wasze wsparcie było bezcenne"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
TVN24, Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery

Andrzej Duda odmówił złożenia podpisu pod nowelizacją ustawy medialnej znaną jako "Lex TVN". Podczas konferencji prasowej Prezydent RP podkreślił, że TVN Grupa Discovery jest legalnie działającą spółką, która niedawno otrzymała koncesję. Zarząd firmy wystosował oficjalne oświadczenie.

Andrzej Duda zawetował Lex TVN

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej oraz podkreślił, że chciałby zamknąć ten temat. Zarząd TVN Grupy Discovery odniósł do decyzji głowy państwa, publikując specjalne oświadczenie.

- Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru - przekazano w komunikacie. - Wetując LEX TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie - dodano.

Andrzej Duda miał trzy możliwości działania: mógł ustawę zawetować, odesłać do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny lub podpisać. Gdyby prezydent zaakceptował ustawę w jej obecnym kształcie, większościowym udziałowcem spółki medialnej nadającej w Polsce mógłby stać się jedynie podmiot zarejestrowany na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego niebędący spółką-córką firmy zarejestrowanej poza wspomnianym terytorium.

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Protesty w sprawie Lex TVN

17 grudnia sejm odrzucił uchwałę senatu, co oznaczało, że ustawa została przyjęta i skierowana na biurko prezydenta. Kontrowersyjna decyzja posłów wywołała falę protestów w całej Polsce. Pod apelem do prezydenta o zawetowanie ustawy podpisało się ponad 2,5 mln osób. Po prezydenckim wecie ustawa wróci do sejmu, który może prezydenckie weto odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?" Mieszkańcy Krakowa podczas manifestu w sprawie LEX TVN, odpowiedzieli na pytanie, czym dla nich są wolne media.

Prezydent zaznaczył, że przyjęcie ustawy uwikłałoby Polskę w międzynarodowy spór.

- Gdyby ustawa medialna zaczęła obowiązywać, mielibyśmy kolejny spór. Polska znalazłaby się w sporze arbitrażowym z firmą, która uważałaby się za poszkodowaną tą sytuacją. Oznaczałoby to koszty dla Polski, na pewno koszty niemałe, bo kwestia wartości, które wchodzą w grę, to są miliardy dolarów - powiedział Andrzej Duda. - Po co nam kolejny problem? - dodał.

Prezydent zaznaczył jednak, że należy ograniczyć możliwość posiadania udziałów lub akcji zagranicznych podmiotów w spółkach medialnych.

- Apeluję, aby sejm przyjął, liczę na to w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi, bo wierzę w to, że także i przedstawiciele opozycji są przekonani co do tego, że tego typu rozwiązania są dla Polski i dla naszego rynku medialnego dobre, żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji czy będą posiadaczami koncesji medialnych w naszym kraju, ale żeby zrobić to na przyszłość, dobrze i w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych - dodał Andrzej Duda.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: TVN24, Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości