Brytyjska prasa po śmierci księcia Filipa "Płaczemy razem z Tobą, Pani"

Brytyjczycy żegnają księcia Filipa
Śmierć księcia Filipa poruszyła cały świat. Tysiące londyńczyków przychodzą pod pałac Buckingham oddać hołd najdłużej żyjącemu małżonkowi monarchy w historii całej brytyjskiej rodziny królewskiej. Męża królowej Elżbiety II żegnają nie tylko Brytyjczycy, ale także Kanadyjczycy - ich kraj był bardzo bliski sercu Filipa.

Wyjątkowy gest Borisa Johnsona

Dziś już wiemy, że w pogrzebie księcia, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 kwietnia w Windsorze, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, wziąć udział może jedynie 30 osób. Będą to zatem członkowie najbliższej rodziny: królowa Elżbieta II, jej dzieci: książę Karol, księżniczka Anna, niewidziany od ponad roku, książę Andrzej i książę Edward. W pożegnaniu wezmą z pewnością udział wnuki księcia Edynburga: książę William z żoną, Kate, książę Harry, który z uwagi na zaawansowaną ciążę Meghan przyleci do Wielkiej Brytanii sam, księżniczki Beatrycze i Eugenia z małżonkami, Peter Phillips oraz Zara Tindall z mężem.

Premier Zjednoczonego Królestwa, Boris Johnson zdecydował, że z uwagi na bardzo ograniczoną liczbę uczestników uroczystości odstąpi swoje miejsce członkom rodziny królewskiej i tym samym nie weźmie udziału w uroczystości.

Decyzją brytyjskiego rządu dziennikarze zagranicznych mediów, którzy chcieliby relacjonować sobotnie wydarzenia nie zostaną zwolnieni z kwarantanny, co oznacza, że prawdopodobnie będą za to odpowiadać korespondenci, którzy na stałe mieszkają w Londynie.

Brytyjskie gazety żegnają księcia Edynburga

Anna Senkara pokazała kilka brytyjskich gazet, których rozkładówki zdominowało odejście męża królowej. Dziennikarze skupiają się nie tyle na samej śmierci księcia, a na jego relacji z żoną. Na pierwszych stronach znalazły się więc wyjątkowe fotografie pary królewskiej pełne czułych spojrzeń i wzruszających tytułów: "Żegnaj, ukochany", "Książę Filip: życie na służbie", "Jej skała". Brytyjczycy bardzo doceniają księcia Edynburga, który poświęcił osobiste ambicje i plany dla Wielkiej Brytanii.

TVN

Kanada w hołdzie Filipowi

Wodospad Niagara został podświetlony na purpurowo-królewski kolor. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy rodzi się lub umiera członek rodziny królewskiej. Premier Kanady, Justin Trudeau napisał w swoim oficjalnym oświadczeniu, że "książę Filip utrzymywał szczególne stosunki z Kanadyjskimi Siłami Zbrojnymi i przez lata został głównodowodzącym pułkownikiem sześciu kanadyjskich jednostek. W 2011 roku został mianowany na honorowego generała Armii Kanady i Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych, a także honorowego admirała Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej." oraz, że "książę Filip był człowiekiem, którego motywowało poczucie obowiązku wobec innych. Zostanie zapamiętany, jako towarzysz życia królowej Elżbiety, który zawsze był u jej boku, dając jej wsparcie. (...) Rodzina straciła ukochanego męża, ojca, dziadka i pradziadka. Kanadyjczycy łączą się w myślach z królową Elżbietą II i członkami rodziny królewskiej, którzy opłakują tak znaczącą stratę".

Zobacz wideo: Brytyjczycy żegnają księcia Filipa

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Anna Senkara

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?