Szczepienia przeciw COVID-19 dla 59-latków. Kiedy rejestracja kolejnych roczników?

szczepienia dla 59-latków

W poniedziałek, 12 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. Rejestrować można się przez Internet, w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333.

Rejestracja na szczepienia dla 59-latków

Dworczyk pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy zapisy przebiegają bez problemów, odparł: - Problemów nie ma, odpukać w niemalowane drewno i mam nadzieję, że ich nie będzie. Jak dodał, system działa i jest zainteresowanie zapisami. Na pytanie, co z osobami, które mają 59 lat i mogłyby się zarejestrować na szczepienie, ale są obecnie zakażone koronawirusem odpowiedział: - Zgodnie z obowiązującymi zasadami dziś osoby, które przeszły zakażenie, powinny się zaszczepić po okresie mniej więcej sześciu miesięcy , czyli po trzech miesiącach od zdiagnozowania choroby można się zapisać do systemu - tłumaczył. - Natomiast nie wykluczamy, że te zasady się zmienią, tzn. wraz z napływem większej liczby szczepionek do Polski, ten okres będzie skrócony - dodał minister.

Pytany, czy z punktu widzenia medycznego termin sześciu miesięcy jest uzasadniony, odpowiedział, że tak. - To jest realizacja wytycznych Rady Medycznej działających przy premierze Mateuszu Morawieckim - zaznaczył.

Trwają szczepienia 60-latków

Równolegle do zapisów na szczepienia dla osób w wieku 59 lat wciąż mogą się także rejestrować osoby powyżej 60. roku życia. - Nie zamykamy drogi do zarejestrowania się na konkretny termin dla tych osób starszych. Namawiamy gorąco, by skorzystać z możliwości szczepienia - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Szczepionka Johnson & Johnson: kiedy dotrze do Polski?

W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tys. dawek. Dworczyk został zapytany, do jakiej grupy osób trafią te szczepionki. - Na pewno będą to osoby, które są unieruchomione, mają ograniczoną mobilność, do których po prostu musi pojechać zespół wyjazdowy. Te osoby są właśnie w pierwszym rzędzie dedykowane dla wykorzystania tej szczepionki- wyjaśnił podkreślając, że chodzi o to, by zespół wyjazdowy nie musiał dwukrotnie jeździć do takich pacjentów.

Na pytanie, czy rząd rozmawiał na temat sprowadzenia do Polski szczepionek rosyjskich, szef KPRM zaprzeczył. Mówiąc o powodach, podkreślił, że z przeprowadzonych badań wynika, że szczepionka rosyjska "cieszyłaby się absolutnie minimalnym zainteresowaniem wśród Polaków". Ponadto wskazał, że Polska zamówiła 100 mln szczepionek, z których absolutna większość ma do końca tego roku dotrzeć do naszego kraju.

- W ramach umowy, którą wynegocjowała Unia Europejska, niestety te szczepionki docierają do wszystkich krajów unijnych z pewnym opóźnieniem i to jest pewien problem. Natomiast wierzymy, że w drugim kwartale sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie i dzięki temu będzie możliwe bardzo duże przyspieszenie - powiedział szef KPRM.

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz 4 podstawowe sposoby, żeby zapisać się na szczepienie. Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją:

 • zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

 • wyślij SMS – o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Oba numery prowadzą do tego samego systemu. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

 • dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

W przypadku braku Profilu Zaufania, w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

 • skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Harmonogram zaplanowanych kolejnych rejestracji w kwietniu:

 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie rejestracją, to po 24 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla kolejnych roczników.

Rząd zapewnia większą elastyczność w realizacji szczepień, dlatego harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji. O wszelkich zmianach w harmonogramie można dowiedzieć się na stronie gov.pl/szczepimysie.

Masz 60 lat lub więcej? Zarejestruj się na szczepienie

Wciąż trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego – chrońmy siebie.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia? "Zalecamy wstrzymanie się od spożycia alkoholu kilka dni przed"

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości