Gorące tematy

Dr Paweł Grabowski buduje hospicjum. "Możemy zmieniać rzeczywistość na lepszą"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Olubińska-Godlewska, Mateusz Jarosławski
Doktor Judym z Michałowa

Dr Paweł Grabowski porzucił pracę w wielkim mieście i przeniósł się na Podlasie. To właśnie tutaj medyk spełnia swoje największe zawodowe marzenie - buduje hospicjum. Na jakim etapie są prace? Kiedy do placówki trafią pierwsi podopieczni?

Dr Paweł Grabowski buduje hospicjum

Dr Paweł Grabowski porzucił karierę chirurga w Warszawie i przeprowadził się na Podlasie, aby pomagać mieszkającym tam ludziom. Za to poświęcenie docenili go widzowie i wyróżnili go "Pozytywką Dzień Dobry TVN". Dr Grabowski, gdy odbierał statuetkę, wyznał, że bardzo by chciał wybudować na Podlasiu stacjonarne hospicjum. Teraz to marzenie jest w trakcie realizacji. - Będzie tutaj 36 łóżek dla pacjentów leżących, będzie miejsce na hospicjum domowe dla 40 osób, będzie hospicjum dzienne. Znajdzie się także miejsce, w którym prowadzona będzie rehabilitacja - mówił dr Paweł Grabowski, lekarz, twórca Hospicjum Proroka Eliasza.

Specjalista w rozmowie z naszą reporterką Katarzyną Olubińską-Godlewską wyznał, że przy projektowaniu hospicjum inspiracją był dla niego dom dla trędowatych wybudowany w XIX wieku na Madagaskarze. - Zachwyciło mnie, że chorzy mieszkali tam w budynkach parterowych. Sale otwierały się na patio i z łatwością można było przedostać się do ogrodu. Tutaj będzie tak samo - dodał.

Na tę chwilę w budynku są już instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz sanitarne. Kiedy prace zostaną zakończone? - Musimy zdążyć na kwiecień-maj przyszłego roku - mówił dr Grabowski.

Doktor Judym z Podlasia

Ze względu na swoje zaangażowanie i fakt, że porzucił karierę w wielkim mieście, specjalista nazywany jest doktorem Judymem z Podlasia. - Stosunek pacjentów i ich rodzin do dr. Pawła jest bardzo ciepły. Traktują go jak własnego syna. Niejednokrotnie słyszymy opowieści, że gdy odwiedza jakąś rodzinę, od razu jest częstowany gorącą zupą czy herbatą. Zdarza się, że utrzymuje kontakt z rodzinami także po śmierci pacjenta - mówiła dr Ewa Stankiewicz, lekarka i przyjaciółka dr. Grabowskiego.

Specjalista w rozmowie z naszą reporterką wyznał, że choć zdarzają się bardzo trudne chwile, to ani razu nie przyszła mu do głowy myśl, aby odpuścić i dać sobie spokój. - Myślę, że ja, jak i członkowie mojego zespołu mamy takie przeświadczenie, że możemy zmieniać rzeczywistość na lepszą - dodał.

Więcej informacji na temat hospicjum oraz działalności dr Pawła Grabowskiego można znaleźć na stronie https://hospicjumeliasz.pl/.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Olubińska-Godlewska, Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości