Gorące tematy

Ceny OC mogą wzrosnąć o kilkaset procent. Sprawdź, czy masz się czego obawiać

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
"Rzeczpospolita"
Alan Schein Photography/Getty Images Droższe OC

Złe informacje dla kierowców. Ceny obowiązkowych polis dla tych, którzy popełniają najcięższe wykroczenia drogowe, mogą osiągnąć horrendalne kwoty.

Polacy giną na drogach

Od wielu miesięcy mówiło się o zmianach wprowadzanych w przepisach dla kierowców. Pomysł, aby liczba punktów karnych wpływała na wysokości składki polisy OC, został wcielony w życie. Sprawa wydaje się tym bardziej niepokojąca, bo jak zauważa "Rzeczpospolita", mimo rosnącej sieci dróg ekspresowych i autostrad, nasze trasy niezmiennie należą do najmniej bezpiecznych w Europie. 

Motoryzacja

Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Co więcej, Polska zyskuje niechlubne jedno z czołowych miejsc pod względem liczby zabitych na drogach w stosunku do liczby ludności. Gazeta stwierdza także, że polscy kierowcy słyną z lekceważenia przepisów.

Droższe OC karą dla Polaków?

Rządzący podjęli konkretne kroki, aby zmusić Polaków do bezpieczniejszej jazdy. Pomóc ma podniesienie cen składek za obowiązkowe OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych z punktami karnymi i mandatami. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", ubezpieczyciele uzyskają dostęp do tych danych w połowie czerwca.

– Od lat o to walczyliśmy. Uważamy, że znacząco to poprawi bezpieczeństwo na drogach – powiedział "Rzeczpospolitej" Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również zanim ona nastąpi szkoda. Gdy będziemy mieli wgląd w mandaty oraz punkty karne i zobaczymy, że dany kierowca dwa razy przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle i znacząco przekracza prędkość, to będzie miało znaczący wpływ na jego składkę OC. I liczymy na to, że to ryzyko finansowe powstrzyma go przed kolejnymi przypadkami łamania przepisów drogowych i sprawi, że będzie jeździł bezpieczniej – dodał Prądzyński. 

Jak napisał dziennik, "Ubezpieczyciele nie chcą mówić o szczegółach podwyżek cen OC dla łamiących przepisy. W PIU słyszymy, że poszczególne towarzystwa przyjmą własne strategie w tym zakresie". 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Alan Schein Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości