Gorące tematy

Jak zdiagnozować ADHD u dziecka? "U dziewczynek zauważamy zaburzenia później, ponieważ objaw nadruchliwości jest dużo mniejszy, niż u chłopców"

Gorące tematy

Aktualizacja:

ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to nie choroba, ale zaburzenie neurorozwojowe, którego przyczyny w większości przypadków nie są znane. Jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u dzieci i młodzieży.

Utrudnia codzienne funkcjonowanie (zwłaszcza kontrolowanie własnych zachowań), a nierozpoznane może mieć konsekwencje w dorosłym życiu. Mogą to być np. zwiększone skłonności do ryzykownych zachowań, niskie poczucie własnej wartości, a także problemy ze zdrowiem psychicznym.

Diagnozowanie ADHD

Córka Mai Strzałkowskiej ma 6 lat. To za mało, by można było w pełni zdiagnozować ADHD. Jednak z powodu podejrzenia, że u dziewczynki występuje to zaburzenie, skierowano ją na terapię.

Jakie symptomy daje ADHD u dziewczynek? Nie w każdym przypadku łatwo je wykryć. – Na początku w ogóle ich nie zauważyłam. Dopiero po postawieniu diagnozy, gdy już zdobyłam wiedzę, mogę powiedzieć, że córka ma kłopoty z koncentracją na jednej zabawie. (...) Na palcu zabaw biegam za nią od piaskownicy do zjeżdżalni – mówi Maja Strzałkowska.

- Za tym też kryły się bardzo częste napady złości i to takie trwające od pół godziny do godziny, gdzie dziecko nie panowało zupełnie nad swoim ciałem. Trzeba było też uważać, żeby sobie nie zrobiło krzywdy - wymienia kolejny objaw.

Mama dziewczynki z podejrzeniem ADHD zauważa, że symptomatyczne jest też nieprzestrzeganie zasad. – Przez to ja muszę być bardziej konsekwentna niż inni rodzice, by te zasady ciągle przypominać – mówi i dodaje, że córka ciągle próbuje przekraczać granice.

– W przypadku ADHD mówimy o trzech głównych objawach. Pierwszy to nadruchliwość – dziecko zachowuje się jak nakręcona zabawka. Drugi to impulsywność, niemożność poczekania chociaż chwilę na swoją kolej, na zabawę – to musi wydarzyć się natychmiast. Trzecim blokiem objawów są zaburzenia uwagi. Są to problemy nie tylko z koncentracją, ale i z podtrzymywaniem uwagi wybieraniem bodźców, które są istotne – wyjaśnia psycholog.

Ekspertka zwraca uwagę na to, że oprócz zespołu ADHD występuje też zespół ADD – nadruchliwość nie jest jego cechą. ADD charakteryzuje się głównie zaburzeniami uwagi.

Objawy ADHD u dziewczynek

Do nie dawna ADHD było zaburzeniem przypisywanym głównie chłopcom. – U dziewczynek zauważamy zaburzenia później, ponieważ u nich najczęściej objaw nadruchliwości jest dużo mniejszy niż u chłopców. U nich głównym objawem są zaburzenia uwagi – mówi ekspertka. Wyjaśnia, że w związku z tym rodzice zauważają nieprawidłowości w zachowaniu córki dopiero, gdy ona zaczyna chodzić do szkoły.

Jak pomóc dziecku z ADHD?

Z wiedzy i doświadczeń ekspertki wynika, że możliwości wspierania dziecka z ADHD są spore. Pomoc dostosowuje się do jego potrzeb.

  • Jeśli mamy problem z nadmierną ruchliwością, należy ją zagospodarować – podpowiada psycholog. Rozwiązaniem mogą być dodatkowe zajęcia sportowe.
  • U starszych dzieci prowadzi się treningi nauki, by mogły radzić sobie z zaburzeniami uwagi.
  • Metodą terapeutyczną są także treningi umiejętności społecznych, bowiem zaburzenia uwagi wpływają na problemy z nawiązywaniem relacji.

Co jeszcze radzi ekspertka? Trzeba mieć na uwadze, że ADHD jest zaburzeniem, ale w procesie wspierania dziecka wiele zależy od tego, jak będziemy określać objawy. O dziecku nadpobudliwym możemy np. mówić, że jest entuzjastycznie nastawione do działania, że łatwo je zaangażować w aktywności. – Od nas dorosłych zależy, czy dziecko będzie umiało dostrzegać swoje mocne strony – zauważa Urszula Sajewicz-Radtke.

Gdy zaakceptowałam, że córka jest , jaka jest, otworzyły się drogi kreatywnego rozwiązywania problemów – przyznaje Maja Strzałkowska, którą doświadczenia z wychowywaniem dziewczynki z ADHD zainspirowały do napisania książki "Julka i Szpulka".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Aktor miał wabić, odurzać i gwałcić dziewczynki. "Potrafił robić zdjęcia 12-latce w trakcie seksu"

Ewa Bem wraca na scenę po śmierci córki. "Jestem w pewnym sensie zdewastowana"

Naukowcy oszacowali maksymalny wiek człowieka. Wynik badania zaskakuje

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości