Tylko co dziesiąte dziecko wyrasta z ADHD. Jak panować nad tym zaburzeniem w dorosłym życiu?
ADHD jest najczęstszym zaburzeniem neurobehawioralnym diagnozowanym w dzieciństwie. Jak niestety pokazują najnowsze badania, rzadko się z niego wyrasta. Dlatego potrafi uprzykrzać na różne sposoby także dorosłe życie. Są jednak sposoby na to, by nauczyć się nad nim panować.
Jak zdiagnozować ADHD u dziecka? "U dziewczynek zauważamy zaburzenia później, ponieważ objaw nadruchliwości jest dużo mniejszy, niż u chłopców"
ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.
Zwłaszcza w szkole. Czy maluchy ze zdiagnozowanym schorzeniem mogą uczyć się razem z innymi dziećmi? Jakie zalecenia obowiązują nauczycieli, którzy pracują z nadpobudliwymi uczniami. Opowiedziała o tym Danuta Kozakiewicz, dyrektorka szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie. Z kolei z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym porozmawialiśmy o tym, czym tak naprawdę jest zespół ADHD. Wyróżniamy jego trzy objawy. Jakie? Potocznie mianem "ADHD" określamy malucha, które zwyczajnie jest niegrzeczne. Czy słusznie?