Gorące tematy

Trwa najważniejszy festiwal kina niezależnego w Polsce Mastercard OFF CAMERA. Jak możesz wziąć w nim udział?

Gorące tematy

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2020 ruszył 11 września i potrwa aż 10 dni. Mimo trwającej pandemii już po raz trzynasty zostaną przyznane specjalne nagrody w dwóch konkursach, a miłośnicy wydarzenia będą mogli w nim uczestniczyć nie tylko w Krakowie, lecz także w całej Polsce.

Nowa formuła 13. Mastercard OFF CAMERA

Choć wyjątkowa gala otwarcia odbyła się na tarasie w Sukiennicach, teraz wydarzenie przeniosło się do przestrzeni online. Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu, wytłumaczył, dlaczego ta 13. edycja jest tak niezwykła:

Stwierdziliśmy, że zrobimy coś, czego do tej pory jeszcze nigdzie i nikt na świecie nie zrobił, czyli umieścimy festiwal filmowy na dużej platformie streamingowej - na platformie VOD, jaką jest Player.pl. Dotrzemy nie tylko do widzów w Krakowie, ale też do widzów w całej Polsce.

Po raz pierwszy święto kina niezależnego przeniosło się do internetu i możliwe jest to, że niektóre nowoczesne rozwiązania będą stosowane także po zakończeniu pandemii.

Myślę, że nie tylko my będziemy inni, my jako "festiwale", ale też inne imprezy, które odbywają się teraz na świecie (...). Myślę, że pewne nowe technologie i też nowe możliwości, które nam te technologie oferują, przydadzą się w przyszłości. I może też sprawią, że to kino będzie trochę bardziej dostępne, niż do tej pory. Na to liczę - że to będą pozytywne zmiany

- zdradziła dyrektor artystyczna Mastercard Off Camera, Anna Trzebiatowska.

Za co kochać filmy niezależne?

Anna Trzebiatowska w pięknych słowach wyjaśniła również, na czym polega magia kina niezależnego:

To są historie często opowiadane w bardzo oryginalny, bardzo bezpośredni i autentyczny sposób. To są filmy, które od samego początku Szymon Miszczak i ja uznawaliśmy dla nas za najważniejsze, jako że to są filmy, których czasem nie można zobaczyć w ogólnej dystrybucji albo jest o to nieco trudniej. A to historie, które są po prostu wyjątkowe

Jakie filmy będzie można zobaczyć w tym roku na 13. Mastercard OFF CAMERA?

Na program festiwalu składają się filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Zaplanowano również sekcje specjalne: "Między nami kobietami", "Znowu w drodze", "Tanie dreszcze?" oraz "Związki i rozwiązki". Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni". Pełny harmonogram dostępnych produkcji dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu.

Mimo że festiwal przenosi się do świata wirtualnego, nie zrywa ze swoim rodowodem. Znane krakowskie lokalizacje będą tłem najciekawszych spotkań. Każdy kinoman będzie miał szansę zobaczyć rozmowy Oliviera Janiaka z gwiazdami, wywiady z twórcami polskiego kina i program Alicji Myśliwiec "2020. Plan B". Nie zabraknie również akcentów muzycznych.

Planujesz wziąć udział w tym kinowym świecie? Poznaj cennik biletów.

13. Festiwal Mastercard OFF CAMERA wystartował:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości