Do czego służy trymer dla psa? Jak go używać?

Trymer dla psa
Trymer dla psa - do czego służy? Jak go używać?
Źródło: Gpointstudio/Getty Images
Trymer dla psa służy pielęgnacji sierści psów szorstkowłosych. Wyglądem przypomina zwykły grzebień lub mały nożyk. Za jego pomocą możliwe jest usuwanie martwego włosa u zwierząt, które nie linieją. Zabieg trymowania jest bezbolesny, jednak wymaga wprawy i znajomości podstawowych zasad użytkowania.

Rodzaj i budowa sierści zależy od rasy psa. Niektóre zwierzęta poza włosem okrywowym posiadają także podszerstek, czyli warstwę futra, która pełni rolę termoizolacyjną. U niektórych z nich martwe włosy nie wypadają same, dlatego konieczne jest ich mechaniczne usunięcie za pomocą trymera dla psa. To niezbędny zabieg, aby utrzymać zdrową skórę psa, umożliwić wzrost nowego podszerstka i zachować owłosienie zgodne z rasą.

Do czego służy trymer dla psa?

Aby umożliwić zdrowy wzrost sierści oraz zapobiec chorobom skórnym, konieczne jest mechaniczne usuwanie martwego włosa. U psów, które linieją, dzięki trymowaniu zmniejsza się ilość sierści widocznej w domu. Zabieg ten jest istotny także dla właścicieli psów biorących udział w wystawach, na których owłosienie psa musi być zgodne ze standardami i typem rasy. Zwykłe szczotkowanie i regularne strzyżenie nie wystarczą, niezbędne jest trymowanie za pomocą trymera dla psa.

Trymer (nożyk trymerski) przypomina mały grzebień lub nożyk. Składa się z rączki i części zawierającej ostre ząbki, które - w zależności od przeznaczenia - różnią się długością, grubością i rozmieszczeniem. Wykorzystuje się go do zabiegu trymowania, czyli mechanicznego usuwania martwego włosa, który nie wypadł sam i blokuje wzrost nowej sierści.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek

Jak używać trymera dla psa?

Trymowanie psa należy rozpocząć już w wieku szczenięcym, aby nabrać wprawy i przyzwyczajać zwierzę do tego rodzaju pielęgnacji. Częstotliwość powtarzania zabiegu powinno ocenić się indywidualnie, jednak zwykle jest to nie częściej niż raz na dwa miesiące.

Trymery dla psów szorstkowłosych, które nie wymagają formowania specjalnej fryzury, są proste w użyciu. Sam zabieg trymowania nie trwa u nich długo i nie wymaga specjalnej wprawy - nożykiem trymerskim należy przeczesywać sierść psa pojedynczymi, długimi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Zabieg jest bardziej skomplikowany u czworonogów, których sierść musi być odpowiednio ułożona, aby zachowały wygląd rasy. Zwykle wymaga się większej precyzji i wprawy, a samo trymowanie trwa znacznie dłużej i jest bardziej pracochłonne. Potrzebne jest także użycie kilku rodzajów trymera dla psa na raz - do grzbietu, głowy, łap i wykończenia.

Rodzaje trymerów dla psa

Trymery dla psów różnią się między sobą długością, grubością i rozstawieniem ząbków, materiałami, z jakich są wykonane, a także uchwytem dla właściciela. Warto wybrać wygodny i dobrze dopasowany do dłoni przyrząd, ponieważ zabieg trymowania trwa niekiedy kilka godzin. Należy także pamiętać, że niektóre trymery są specjalnie wyprofilowane dla osób lewo- lub praworęcznych. Wybór trymera zależy od rodzaju sierści psa. Wyróżnia się cztery podstawowe grubości trymera:

  • szeroki (coarse) - do trymowania grubej sierści na całym ciele;
    • średni (medium) - do całego ciała;
      • drobny (fine) - do głowy i karku;
        • bardzo drobny (ultra fine) - do uszu i prac wykończeniowych.

          Najbardziej podstawowy jest trymer płaski (tradycyjny), który wyglądem przypomina nożyk z drewnianym lub gumowym uchwytem. Zaleca się posiadanie dwóch tego typu trymerów - jednego do grzbietu, a drugiego do ciała. Taki zestaw pozwala właścicielowi na samodzielne trymowanie psa, który nie wymaga specjalnego ukształtowania sierści. Poza tym dostępne są także:

          • Trymer hakowy dla psa (coat king) - przypomina miniaturowe grabie, służy do rozczesywania i trymowania podszerstka. Bardzo dobrze radzi sobie z kołtunami, jednak zwykle konieczne jest powtórzenie zabiegu tradycyjnym narzędziem; Furminator - to narzędzie przypominające maszynkę do golenia. Jego ząbki są krótkie i ułożone bardzo gęsto, dlatego poleca się go dla psów z krótką i cienką sierścią; Trymer elektryczny dla psa - przypomina elektryczną maszynkę do golenia. Pozwala na szybkie usunięcie martwego włosa, jednak wymaga od właściciela wprawy, aby nie uszkodzić warstwy okrywowej; Kamień trymerski - to bardzo wygodne narzędzie, służące do trymowania, wyglądające jak pumeks. Służy nie tylko do bardzo precyzyjnego usuwania martwego włosa, ale także złuszczania naskórka, usuwania brudu i maskowania skóry psa.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Gpointstudio/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości