Zwierzęta

Jak wybrać szelki dla kota? Jakie są rodzaje?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot, który ma założone szelki

Chciałbyś zacząć spacerować ze swoim kotem? Dowiedz się, jak wybrać szelki dla zwierzęcia, i zadbaj o jego bezpieczeństwo podczas wspólnych przechadzek.

Spacer z kotem sprawi wiele przyjemności zarówno właścicielom, jak i samemu zwierzęciu. Ważne, żeby był bezpieczny, a na to pozwolą odpowiednie szelki dla kota. Bez nich kot może uciec lub zginąć pod kołami samochodu. Odpowiedni rodzaj szelek powinniśmy dostosować do wielkości i charakteru zwierzęcia.

Szelki dla kota – jakie wybrać?

Kot w szelkach nie jest bardzo popularnym widokiem w Polsce, jednak coraz więcej ludzi zaczyna dbać o bezpieczeństwo swoich pupili i decyduje się ich na zakup. Jakie szelki dla kota kupić? Zazwyczaj tworzy się je z wytrzymałego materiału, takiego jak welur, guma obszyta tkaniną lub giętki nylon. Zatrzaski umożliwiają zakładanie i ich zdejmowanie, a regulatory pozwalają na dopasowanie sprzętu do wielkości zwierzęcia. Czasami są one dostępne w zestawach ze smyczą. Cena waha się od ok. 15 do 50 złotych.

Jakie wybrać szelki dla kota? Istnieje kilka rodzajów. Pierwszym typem są pełne szelki dla kota, przypominające kombinezon. Idealnie sprawdzają się w chłodniejsze dni i nie przeszkadzają kotu podczas gwałtownego skoku czy biegu. Na rynku można dostać również szelki dla kota z odblaskami, co z pewnością przyda się podczas wieczornych spacerów. Kolejnym rodzajem są szelki norweskie dla kota. Są one bardzo wygodne dla zwierzęcia. Należy pamiętać, aby przedni pasek był długi – zapobiegnie to wszelkim otarciom pod pachami kota. Są wykonane z szerokich, często materiałowo-skórzanych pasków. Niestety kupienie ich w sklepie zoologicznym może być trudne, dlatego najlepiej jest uszyć je samodzielnie bądź kupić na zamówienie. Kolejnym rodzajem są szelki dla kota zapinane od góry. Są popularne i o wiele lepiej rozkładają siłę przy podciąganiu niż szelki norweskie dla kota. Niestety nawet z dobrze dopasowanych i przylegających szelek zapinanych od góry kot potrafi się szybko uwolnić.

Zobacz wideo: Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, czym czesać kota. Wyjaśnia również, co wpływa kondycję sierści czworonogów. Sprawdź, czy dobrze dbasz o pupila.

Szelki dla kota do samochodu

Szelki samochodowe dla kota odpowiadają za jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Są przeznaczone do regularnego użytkowania i można je kupić w wielu sklepach internetowych. Mają uniwersalny rozmiar – są regulowane na odcinku piersiowym, więc łatwo dostosują się do rasy i wielkości zwierzęcia. Klamry znajdujące się na smyczy zaprojektowane są tak, aby wpasować się w miejsce zapinania pasów bezpieczeństwa. Uniemożliwiają zwierzęciu wyskoczenie przez otwarte okno lub drzwi pojazdu. Szelki samochodowe dla kota są wygodne, zapewniają mu spokojną i bezpieczną jazdę. Ponadto po podróży nadadzą się na popołudniowy spacer ze zwierzęciem.

Jak założyć szelki dla kota?

Szelki i smycz dla kota należy najpierw odpowiednio wyregulować i dopiero wtedy założyć. Ważne, aby zwierzę czuło się komfortowo. Nie powinny być zbyt luźne, w przeciwnym razie kot uwolni się i ucieknie. Najlepiej pozbyć się obroży, która może uwierać zwierzę i sprawiać mu ból. Jeśli chodzi o szelki dla kota – instrukcja nauki chodzenia w nich nie jest prostą sprawą. Trzeba przyzwyczaić zwierzę do nowej rzeczy – kot musi się oswoić ze sprzętem i jego zapachem. Najpierw musimy się nauczyć tego, jak zakładać kotu szelki, a następnie stopniowo wydłużać czas noszenia. Powinniśmy zakładać je nie tylko do zabawy, lecz także podczas normalnych czynności zwierzęcia. Jeśli jednak kot, pomimo wielu prób, stawia opór – nie można go do niczego zmuszać. Nie powinno się zakładać szelek kotu, który nie chce współpracować. Kolejnym krokiem w oswajaniu kota z nowym sprzętem jest wyjście na zewnątrz. Najlepiej, aby miejsce znajdowało się dosyć daleko od hałasu i miejskiego zgiełku. Na spacer można wziąć ulubioną zabawkę zwierzęcia – odciągnie ona jego uwagę i być może sprawi, że kot zapomni o sprzęcie, który na sobie. Im więcej będziemy z kotem spacerować, tym szybciej oswoi się z nową sytuacją.

Jak zrobić szelki dla kota? Instrukcja

Jak uszyć szelki dla kota? To jedno z kluczowych pytań, które zadajemy sobie, gdy sami chcemy je zrobić, jeśli nie wiemy, jakie szelki dla kota wybrać z asortymentu sklepów. Na początku trzeba zmierzyć kota. Następnie należy zgrzać końcówki taśmy nośnej, aby się nie strzępiła i obszyć ją polarem. Później powinniśmy przyszyć regulator i klamrę do drugiego paska lub taśmy. Teraz należy przyłożyć jedną końcówkę polaru do końcówki paska przy klamrze, a drugą końcówkę polaru do środka paska. Jeśli pasuje na naszego kota – zszywamy końcówki ze sobą. Ostatnim krokiem jest przeszycie osobnego paska pomiędzy polar a poprzedni pasek tak, aby całość przypominała kształtem pochyloną literę "Ł".

Zrobione w ten sposób szelki będą idealne dla małego kota, ale sprawdzą się także dla większego zwierzęcia – wszystko zależy od naszej decyzji o rozmiarze i szerokości poszczególnych elementów. Aby wspólne chwile spędzone na spacerze z kotem były bezpieczne, warto skorzystać z odpowiednich akcesoriów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: A&J Fotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości