Pudel – inteligentny przyjaciel. Rodzaje pudli, pochodzenie, charakter i hodowla

Pudel, który leży na poduszce
Fot: Rasulovs / gettyimages.com
Pudel to rasa, która z polowań na wodną zwierzynę trafiła wprost na dwór królewski. Dzisiaj traktuje się je przede wszystkim jako psy towarzyszące i wystawowe. Choć trudne w pielęgnacji, są wyjątkowo wierne i przyjaźnie nastawione do ludzi oraz zwierząt.

C: Mimo obiegowej opinii, że pudle nie grzeszą inteligencją, są to psy wyjątkowo bystre, które bardzo szybko uczą się nowych sztuczek. Uważa się, że są jednymi z najinteligentniejszych psów na świecie, ustępując miejsca niewielu rasom (za mądrzejsze uznaje się przez niektórych tylko border collie). Ponadto są psami niezwykle oddanymi właścicielom (o których mogą być zazdrosne), radosnymi i łagodnymi.

Pudel – pochodzenie

Rasa pudel ma długą historię, choć jej pochodzenie nie jest do końca znane. Mówi się, że psy o podobnej budowie żyły już czasach starożytnych. Pierwsze wizerunki psów w typie pudla, które zachowały się do dziś, powstały już w XV wieku. Pochodzą one z terenów dzisiejszych Niemiec i Hiszpanii.

Istnieje teoria, według której kraj pochodzenia pudli to Islandia – zgodnie z tą wersją z Islandii przywieziono do Europy psy zaganiające, które krzyżowano z psami myśliwskimi i otrzymano w ten sposób psy z kędzierzawą sierścią. Inna teoria na pochodzenie psów pudli głosi, że powstały one w wyniku krzyżowania afrykańskiej rasy barbet z portugalskimi psami wodnymi.

Oficjalnie uznaje się, że kraj pochodzenia rasy pudel to Francja, choć również niemieccy hodowcy roszczą sobie prawa do uznania rasy za ichniejszą. To właśnie w Niemczech, we Francji i na Półwyspie Iberyjskim pudle zdobyły niegdyś największą popularność i były wykorzystywane jako zwierzęta łowne.

Pudel duży, średni, pudel miniaturka – hodowla i popularność

Pudle najprawdopodobniej zostały wyhodowane jako psy myśliwskie czy też psy do pracy w wodzie. Ich gęsta, kręcona i wodoodporna szata nadawała się do tego doskonale. Stąd też wzięła się nazwa pudli – pfudel w języku starogermańskim oznacza kałużę. Psy rasy pudel doskonale aportowały i polowały na ptactwo myśliwskie.

Psy rasy pudel zyskały dużą popularność za czasów króla Ludwika XV, kiedy to trafiły na salony i stały się ulubieńcami na dworach. Za najstarsze psy tej rasy uważa się pudla dużego (stąd też jego druga nazwa – pudel królewski). W czasach Ludwika XVI rozpoczęto miniaturyzację pudli.

Pudle, z uwagi na dużą inteligencję, bystrość, szybkie uczenie się sztuczek i przyjacielskie nastawienie, zyskały też popularność w cyrku. Mówi się również, że pudle wykorzystywano we Francji do poszukiwania trufli, czyli rzadko spotykanych, drogich grzybów.

Pudle to rasa znana na całym świecie – być może jedna z najbardziej rozpoznawalnych. Mimo iż czasy świetności mają już za sobą, nadal zasługują na uwagę i uznanie – między innymi dzięki ich wybitnej inteligencji i przyjacielskiemu nastawieniu.

Psy rasy pudel – strzyżenie

Pudel – pies o wyjątkowej sierści – słynie z fantazyjnych i wypielęgnowanych fryzur. Wbrew pozorom, nie jest to wymysł współczesnych hodowców, a kultywacja tradycji sprzed setek lat.

Gdy psy pudle wykorzystywano do prac w wodzie, wygalano im sierść z tylnej części tułowia i łap – po to, aby mogły łatwiej i szybciej pływać, a przez to efektywniej polować. Przednią część sierści zostawiano, aby zwierzęta się nie wyziębiły.

Kiedy psy trafiły na dwór królewski, były precyzyjnie strzyżone i perfumowane, dzięki czemu stały się ozdobą salonów.

Pies pudel – ogólna charakterystyka

Psy pudle są wyjątkowo inteligentne, dzięki czemu szybko można nauczyć je posłuszeństwa i sztuczek. Kochają zabawy, są aktywne i towarzyskie, choć czasem mogą być nieufne wobec obcych (zwłaszcza duże pudle). Są świetnymi towarzyszami zarówno dorosłych, dzieci, jak i innych zwierząt. Nie są agresywne, za to bardzo uczuciowe i wyjątkowo oddane właścicielom.

Pudle nadają się do mieszkania w każdych warunkach – domów z ogrodami i mieszkań w blokach. Należy jednak zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu i zabaw.

Pudle wymagają regularnej, czasochłonnej pielęgnacji. Należy regularnie, bardzo starannie czesać sierść psów, a także systematycznie je kąpać i strzyc. Przed strzyżeniem konieczne jest wysuszenie sierści suszarką, by włosy mogły się wyprostować i były łatwiejsze do obcinania.

Rasa pudel uchodzi za zdrową, wytrzymałą i odporną.

Pudel duży, pudel średni, pudel miniaturowy i pudel toy – czym różnią się od siebie pudle?

Rasa pudel jest zróżnicowana pod względem wielkości poszczególnych osobników. Spotkać można następujące rodzaje pudli:

· Pudel olbrzymi – inne nazwy to pudel królewski i pudel duży. Pudle olbrzymie mają 45-55 cm wysokości w kłębie i ważą około 22 kg. Pudle królewskie, jak sama nazwa wskazuje, są spośród wszystkich pudli najspokojniejsze i najdostojniejsze.

· Pudel średni – ma średnio 35-45 cm w kłębie i waży około 12 kg. Jest bardziej ruchliwy niż pudel duży. Średnie pudle wykazują się najlepszym zdrowiem.

· Pudelek miniaturka – jego wysokość to 28-35 cm, a waga to 4-7 kg. Pudel miniaturka jest żywiołowy i wesoły. Bywa jednak hałaśliwy.

· Pudel toy – jest najmniejszy ze wszystkich pudli (mniejszy nawet niż pudel miniatura). Ma mniej niż 28 cm w kłębie i waży poniżej 5 kg. Pudle toy, podobnie do pudli miniaturowych, są energiczne i towarzyskie. Bywają też szczekliwe.

Wszystkie rodzaje psów pudli różnią się od siebie jedynie wielkością – ich budowa anatomiczna pozostaje taka sama. Są zbudowane harmonijnie, a ich sylwetka jest zgrabna.

Pudle to psy, które sprawdzą się niemal we wszystkich domach – nawet u osób bez doświadczenia w wychowywaniu psów. Warto jednak pamiętać, że są to osobniki wrażliwe i uczuciowe, które potrzebują dużo miłości i zabaw.

Zobacz film: Kot czy pies? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!