Zwierzęta

Lab Rescue - emerytura dla zwierząt laboratoryjnych

Zwierzęta

Aktualizacja:

Świnki morskie, szczurki, króliczki, które kończą swoją karierę w laboratoriach mają szansę trafić do kochających domów. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pauliną Białogońską z Lab Rescue. Jak działa ta organizacja i jak można adoptować zwierzęta?

Czym jest inicjatywa Lab Rescue?

Istotą działania Lab Rescue są adopcje zwierząt laboratoryjnych. Zwierzęta laboratoryjne po nieinwazyjnych doświadczeniach, badaniach behawioralnych oraz nadwyżki hodowlane, po ocenie weterynaryjnej trafiają do Lab Rescue i mają szansę na adopcję.

Zobacz też: Szczury laboratoryjne, hodowane w domu, dzikie – czym się od siebie różnią? >>>

Jak zwierzęta trafiają do Lab Rescue?

Do Lab Rescue trafiają zwierzęta, które, po pobycie w laboratorium, przejdą badania weterynaryjne. Potem trafiają w ręce aktywistów Lab Rescue, którzy starają się im zapewnić spokojną "laboratoryjną emeryturę".

Zobacz też: Apel dyrektorki poznańskiego zoo w Brukseli >>>

Paulina Białogońska:

Nie napadamy, nie włamujemy się, nie kradniemy. Nawiązujemy współpracę z osobami, które pracują w laboratoriach, z naukowcami, ze "zwierzętarniami". Znajdujemy zwierzętom nowe domki, żeby nie zostały uśmiercone.

Czy w Polsce nadal zwierzęta są wykorzystywane do badań laboratoryjnych?

Jak mówiła pani Paulina Białogońska, badania laboratoryjne z użyciem zwierząt są prowadzone cały czas. Zakazane są testy kosmetyków na zwierzętach, ale prowadzone są nadal testy farmakologiczne i behawioralne, które nie mają dużego wpływu na ich zdrowie.

Zobacz też: Zobaczcie jak niedźwiedzica Sonya bawi się z opiekunem. Co wiecie o polskich niedźwiedziach? >>>

Jak wygląda proces ratowania i adopcji zwierząt z laboratoriów?

Aktywiści przejmują zwierzęta z laboratorium. Trafiają one do domów tymczasowych. Tam przyzwyczajają się one do nowej rzeczywistości. Osoby, które chcą adoptować zwierzę, muszą wypełnić ankietę i zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości