Jak się pozbyć kuny domowej? Czy zwierzę można odstraszyć? Takie i inne pytania zadają sobie osoby, które miały do czynienia z tym niepozornym ssakiem. Gdy kuna domowa zamieszka na strychu, w garażu lub w ogrodzie, może stać się źródłem wielu problemów. Hałas, przegryzione kable, zniszczone rośliny czy zagryzione ptaki hodowlane to tylko niektóre ślady jej obecności w domostwie. Niestety zwalczanie kuny domowej nie należy do najłatwiejszych. Mimo to istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się nieproszonego gościa.
Jak wygląda kuna domowa?
Zanim rozpocznie się zwalczanie kuny domowej, należy sprawdzić, czy faktycznie ma się do czynienia z tym szkodnikiem. Dzięki temu będzie można przedsięwziąć odpowiednie kroki.
W Polsce występują dwie odmiany kuny – kuna leśna i domowa. Zwierzęta rozróżnia się na podstawie łaty na piersi. W przypadku kuny domowej łata ma biały kolor oraz jest duża i rozwidlona. Z kolei u gatunku leśnego plama na piersi jest żółta i nie rozwidla się.
Czym jeszcze wyróżnia się kuna domowa? Zwierzę ma niewielkie rozmiary, średnio 45–53 centymetrów długości (bez ogona) i 1,1–1,5 kilogramów wagi. Charakteryzuje się też wydłużonym kształtem ciała, puchatym ogonem i nagimi opuszkami palców i stóp. Sierść kuny domowej przybiera najczęściej brązowy kolor.
Czasem jednak nie trzeba zobaczyć zwierzęcia, aby wiedzieć, że to właśnie z nim ma się do czynienia – wystarczy zaobserwować np. ślady kuny domowej na śniegu. Niestety w tym przypadku dość łatwo o pomyłkę. Wszystko dlatego, że tropy kuny domowej są bardzo podobne do tych pozostawianych przez odmianę leśną. Istnieją jednak inne ślady obecności zwierzęcia, np. ekskrementy. Jak wyglądają odchody kuny domowej? Bardzo często zawierają niestrawione kawałki owoców, a także wyróżniają się wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem.
Jak się pozbyć kuny domowej? Zwalczanie szkodnika
Odgłosy kuny domowej, a także jej uciążliwe zachowanie, skutecznie potrafią uprzykrzyć życie człowiekowi. Na szczęście można spróbować pozbyć się jej z gospodarstwa. Należy jednak pamiętać, że kuna domowa jest pod ochroną gatunkową, w związku z czym zabicie ssaka to nie tylko działanie niehumanitarne, ale również niezgodne z prawem.
Jak się pozbyć kuny domowej? W tym przypadku nie należy sięgać po różnego typu trutki, które mogą wyrządzić krzywdę nie tylko szkodnikowi, ale również zwierzętom domowym. O wiele lepszym rozwiązaniem są specjalne pułapki na kuny domowe, czyli tzw. pułapki żywołowne przypominające klatki z zapadkami. Ich działanie jest proste – gdy zwierzę wejdzie do takiego urządzenia, następuje jego natychmiastowe zamknięcie. Tego typu łapki na kuny domowe są w zupełności bezpieczne, a przy tym wyjątkowo skuteczne.
Jak złapać kunę domową? Posiadanie pułapki żywołownej to nie wszystko, ponieważ kluczem do sukcesu jest zwabienie zwierzęcia. Popularna przynęta na kunę domową to np. jajko. Gdy umieści się je w klatce, istnieje duża szansa, że zwierzę wkrótce do niej wejdzie. Należy jednak pamiętać, aby nie dotykać gołymi rękami ani przynęty, ani pułapki na kunę domową – w innym przypadku ssak wyczuje zapach człowieka i nawet nie zbliży się do klatki. Gdy jednak szkodnik zostanie już złapany, należy wywieźć go z dala od gospodarstwa, najlepiej do lasu. Niestety zwalczanie kuny domowej może okazać się dość żmudnym procesem, ponieważ na miejscu wywiezionego zwierzęcia często wkrótce pojawia się nowe.
Jak wygląda odstraszanie kuny domowej?
Zamiast zwalczać wyrządzone przez kunę domową szkody, lepiej przeciwdziałać jej pojawieniu się. W tym celu warto dobrze zabezpieczyć okna i wszelkie otwory na strychu czy poddaszu, a także zamontować specjalne opaski na rynny. Niestety nie zawsze jest to wystarczające rozwiązanie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak zniechęcić zwierzę do pozostania w pobliżu domu. Popularne odstraszacze na kuny domowe to:
- urządzenia dźwiękowe emitujące ultradźwięki o zmiennej częstotliwości,
- sierść psa, którą należy rozłożyć w pobliżu gniazda kuny domowej,
- kulki naftaliny, które warto umieścić w miejscach, gdzie mogą przebywać szkodniki,
- zapachowe aerozole.
Jakie są zwyczaje kuny domowej?
Uciążliwość kuny domowej może wynikać z jej trybu życia. Zwierzę żyje głównie nocą i to właśnie po zapadnięciu zmroku jest najbardziej aktywne. Nic więc dziwnego, że kuna domowa na strychu może przeszkadzać człowiekowi, a wydawane przez nią odgłosy zaburzać jego sen.
Co je kuna domowa? Podstawę jej jadłospisu stanowią gryzonie (głównie myszy i szczury), a także żaby i owady. Pod tym względem zwierzę może okazać się przydatne dla człowieka. Niestety, to, co jedzą kuny domowe, obejmuje również ptaki (m.in. hodowlane) oraz owoce drzew, co z kolei jest źródłem wielu strat w gospodarstwie.
Zobacz wideo: HGTV: Ogród pełen kolorów
Zobacz także:
Pluskwy atakują Polskę? Uwaga - pojawiają się nawet tam, gdzie panuje porządek
Sposoby na domowe insekty. Jak pozbyć się moli, pluskiew, karaluchów i innych owadów?
Przystanek dom. "Można posiedzieć przy kawusi"
Autor: Adrian Adamczyk