Zwierzęta

Matriarchat czy patriarchat? Kto rządzi w świecie zwierząt?

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Kto rządzi w świecie zwierząt?
Kto rządzi w świecie zwierząt?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przyjęło się uważać, że w świecie zwierząt to samce zawsze przewodzą stadem. Tymczasem nie jest to prawda. Wśród wielu gatunków panuje matriarchat. Kiedy samica przejmuje władzę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki i twórca kanału Uwaga! Naukowy bełkot.

Kto rządzi w świecie zwierząt?

W rezerwacie w południowej Japonii doszło do przewrotu w stadzie makaków. Dziewięcioletnia samica odebrała władzę samcowi, który przez ponad 30 lat przewodził stadem. Jak często zdarza się, że samica przejmuje dowodzenie w stadzie?

- To zależy od gatunku, bo są takie gatunki, gdzie to jest sytuacja w zasadzie normalna. [...] Orki - mamy grupy, którymi [...] przewodzi [...] najstarsza samica, zwykle najbardziej doświadczona. U słoni jest sytuacja w zasadzie podobna. Matriarchat można też znaleźć, przynajmniej tak podejrzewamy, u hien, gdzie samica bardzo często ma taką decydującą rolę, jeżeli chodzi o to, co robi stado - wyjaśniał w Dzień Doby TVN Dawid Myśliwiec, prowadzi kanał na YouTube: Uwaga! Naukowy bełkot.

Matriarchat występuje także u mniejszych zwierząt, tj. mrówek czy termitów. - Tam zawsze na czele stoi królowa, która jest jedyną samicą, która się rozmnaża - dodał popularyzator nauki.

Dlaczego samice stają na czele stada?

Mogłoby się wydawać, że władze w stadzie zawsze przejmuje najsilniejszy, najbardziej szanowany osobnik. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

- Gdybyśmy mogli przyłożyć tę samą miarkę do wszystkich zwierząt, być może udałoby się nam odnaleźć wytyczne, które by o tym decydowały. Każdy gatunek może mieć inną formę organizacji społecznej w zależności od tego, jak ewoluował, jakie hormony są istotne w jego funkcjonowaniu. Jaka jest różnica, jeżeli chodzi o konkretne hormony, ich poziom pomiędzy samcami i samicami - tłumaczył nasz rozmówca.

Samica z rezerwatu w Japonii przejęła władzę siłą. Czy zawsze tak jest? Jak zachowują się inne zwierzęta? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości