Manx to słodki i uroczy kot bez ogona. Poznaj jego charakter, wygląd i tajniki pielęgnacji

Kot Manx
Kot Manx - hodowla i pielęgnacja. Jaki charakter ma ta rasa?
Źródło: Jupiterimages/GettyImages

Istnieje wiele legend i teorii dotyczących powstania rasy Manx. Niektóre z nich wydają się wprost nieprawdopodobne, choć ciekawe. W rzeczywistości koty bez ogona są wynikiem mutacji genetycznej. Zobacz, co jeszcze niezwykłego jest w tej rasie.

Kot Manx to jedna z nielicznych ras kotów, które nie mają ogona. Przedstawiciele rasy Manx wyróżniają się jednak również innymi cechami, takimi jak przyjacielskie nastawienie do człowieka, silny instynkt myśliwski oraz duża zdolność adaptacji do nowego miejsca. Poznaj najważniejsze informacje na temat rasy Manx i zdecyduj, czy to dobry towarzysz dla ciebie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kocie sztuczki

Kocie sztuczki
Kocie sztuczki - tego możesz nauczyć swojego kota - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kot Manx - skąd pochodzi ta rasa?

Jak wskazuje nazwa rasy, koty te wywodzą się z wyspy Man. Nie istnieją jednak żadne potwierdzone informacje, które jednoznacznie wskazywałyby, w jaki sposób koty zostały tam przewiezione. Na pierwszy rzut oka koty rasy Manx wyglądają jak dachowce, które nie mają ogona. Brak ogona jest uznawany za mutację genetyczną, popularne są jednak także inne teorie i legendy, które starają się wyjaśnić przyczyny nietypowego wyglądu kota. Według niektórych z nich brak ogona związany jest z krzyżowaniem kotów z królikami. Inne legendy tłumaczą tę osobliwość z religijnego punktu widzenia, odnosząc się do historii o Arce Noego. Kot Manx miałby być ostatnim zwierzęciem, które wchodziło na jej pokład, a drzwi zamknęły się na tyle szybko, że przytrzasnęły mu ogon.

Jak wygląda kot Manx?

Kot Manx to zwierzę średniej wielkości, o silnym, umięśnionym tułowiu i dość szczupłej budowie ciała. Przedstawiciele tej rasy są bardzo podobni do kotów dachowych, choć niektórzy mogą mieć nieco dłuższą sierść. Kolor futra może być różny – spotykane są zarówno koty jednobarwne, jak i wielokolorowe. Ogon nie występuje w ogóle lub ma postać szczątkową.

Średnia długość życia kota rasy Manx wynosi od 7 do 14 lat. Kotki są znacznie mniejsze od kocurów, ich waga również jest niższa. Kocury ważą około 5–6 kg, a kotki od 3,5 do 4,5 kg.

Kot Manx - charakter, temperament, usposobienie

Kot Manx jest neutralnie nastawiony do ludzi, zwykle przywiązuje się tylko do jednej osoby z rodziny i to z nią najchętniej spędza czas i dotrzymuje jej towarzystwa. Ze względu na swoje pochodzenie koty świetnie radzą sobie w wodzie i lubią spędzać w niej czas. W domach chętnie leżą w wannie lub w zlewie.

Wśród kotów Manx trudno znaleźć osobnika, który nie lubiłby polować. Naturalny instynkt przejawia się zwłaszcza u kotów wychodzących, które często przynoszą do domu myszy, krety oraz inne gryzonie. Zwierzęta, które nie są wypuszczane na zewnątrz, lubią polować na zabawki, warto więc zapewnić im ich odpowiednią ilość.

Jak wygląda pielęgnacja kota Manx?

Pielęgnacja kotów Manx nie należy do skomplikowanych. Zwierzęta nie potrzebują codziennego czesania. Ich krótką sierść warto wyczesywać tylko w okresie linienia - dzięki temu futro będzie prezentować się atrakcyjniej, a w domu łatwiej będzie zachować czystość. Raz na kilka miesięcy kota można wykąpać. Pupile, które nie wychodzą z domu, powinny mieć regularnie skracane pazury.

Kot rasy Manx - na co najczęściej choruje?

Często odnotowywaną, a zarazem najbardziej niebezpieczną chorobą, która dotyka koty Manx, jest mutacja genetyczna związana z charakterystyczną cechą tej rasy, czyli brakiem ogona. Jeśli kocięta odziedziczyły ten gen po każdym ze swoich rodziców, zazwyczaj nie dożywały nawet kilku miesięcy. Zdarzało się, że umierały tuż po narodzinach. U kociąt, którym udało się przeżyć przynajmniej kilka lat, obserwowano inne poważne problemy ze zdrowiem, takie jak rozszczep kręgosłupa, deformacje jelit oraz okrężnicy, a także uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Mutacja genetyczna, dzięki której koty rasy Manx nie mają ogona, nie musi być jednak przyczyną przedwczesnych zgonów wśród zwierząt. Wystarczy, że hodowcy nie będą umożliwiać rozmnażania się kotów tej samej rasy, tylko będą krzyżować je z przedstawicielami innych grup.

Kot Manx jako symbol wyspy Man

Koty Manx od lat były silnie związane z wyspą Man i stały się jej swoistym symbolem. Pod koniec lat 80. XX wieku w ramach uczczenia tej nietypowej rasy została wyprodukowana pierwsza moneta przedstawiająca kota bez ogona. Pomysł na tyle spodobał się mieszkańcom wyspy i wielbicielom kotów na całym świecie, że w 2012 roku postanowiono ponownie wydać całą serię monet z wizerunkiem kotów Manx oraz podobizną królowej Elżbiety II. Najnowsze monety występują w wersji wykonanej z prawdziwego złota, srebra oraz niklu. Tym razem na awersie monety znajduje się dwóch przedstawicieli rasy – kot dorosły oraz kociątko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości