Kot abisyński – przyjazna człowiekowi domowa puma

kot abisyński spojrzenie
Josef Timar/Getty Images
Źródło: Moment RF

Koty abisyńskie charakteryzuje orientalny, nietuzinkowy wygląd. Niektórzy koty te nazywają miniaturkami pum. Są charakterne, energiczne, bywają uparte, ale są też bardzo inteligentne i uwielbiają towarzystwo człowieka.

Koty abisyńskie są eleganckie, dostojne i mówi się o nich, że wyglądają tak, jakby przed chwilą zostały oswojone. Znajduje to nieco odbicie w ich charakterze – są bowiem bardzo skoczne, energiczne, temperamentne, lubią dominować nad innymi zwierzętami i zdarza się, że próbują przejąć kontrolę nad swoimi właścicielami. Z tego powodu należy okazać stanowczość w ich wychowaniu. Z drugiej strony koty abisyńskie są też bardzo inteligentne, szybko się uczą, wbrew swojej buntowniczej naturze mogą chodzić na smyczy.

Kot abisyński – historia. Skąd pochodzi?

Abisyńskie koty krótkowłose to jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Legenda głosi, że ich historia sięga nawet kilku tysięcy lat wstecz, ponieważ podobizny kotów przypominających abisyńskie koty krótkowłose odnaleziono na posągach i płaskorzeźbach egipskich z czasów faraonów. Historia ta jest jednak mało prawdopodobna.

Nazwa rasy pochodzi od dawnej nazwy Etiopii – Abisynii. Stamtąd bowiem w 1868 roku przywieziono do Wielkiej Brytanii Zulę – pierwszego kota uznanego za rasowego abisyńczyka. Kot wzbudził duże zainteresowanie i zaczęto go rozmnażać. Prawdopodobnie w hodowli wykorzystano brytyjskie koty krótkowłose tabby.

Koty abisyńskie – hodowla

Koty abisyńskie uznano w Wielkiej Brytanii za oficjalną rasę pod koniec XIX wieku. Po raz pierwszy pojawiły się tam na pokazie Crystal Palace Showin w 1871 roku. W Stanach Zjednoczonych wystawiono je pierwszy raz w 1909 roku.

Ponieważ hodowla kotów abisyńskich rozwijała się w tym samym czasie w USA i w Wielkiej Brytanii, powstały pewne różnice w obu liniach. Abisyński kot amerykański jest smuklejszy od abisyńczyka z Europy, ma odrobinę większe uszy i sierść w nieco intensywniejszym odcieniu. Abisyński kot brytyjski natomiast ma większą głowę i mniejsze uszy, za to mocniejszą budowę ciała. Różnice te wzięły się stąd, że koty abisyńskie z Europy początkowo krzyżowano z innymi rasami.

Jak wygląda kot abisyński?

Koty abisyńskie są smukłe, zwinne i umięśnione. Samice ważą od 3 do 5 kg, a samce od 4 do 7 kg. Abisyńczyki to koty eleganckie i gibkie, sprężyste o proporcjonalnej budowie ciała. Ich ogony są długie i spiczasto zakończone.

Oczy abisyńczyków są duże, szeroko rozstawione, w kształcie migdałów, wyraziste. Mają kolor zielony, orzechowy lub bursztynowy i są wyraźnie zarysowane.

Sierść kotów abisyńskich jest krótka i miękka, przylega równo do ciała i błyszczy podczas ruchu. Umaszczenie tych kotów to:

  • ticked aguti, czyli tak zwane dzikie, bez żadnego wzoru
  • rudy (sorrel)
  • niebieski
  • płowy

Charakterystyczna dla abisyńczyków jest ciemna pręga, która występują na grzbiecie, do ogona.

Manuel ROMARIS/Getty Images

Kot abisyński – charakter

Kot abisyński ma silny charakter i lubi dominować. Zwykle nie stwarza problemów, przebywając z innymi kotami, pod warunkiem, że nie są one tak samo dominujące, jak on. Przeważnie to abisyńczyk dowodzi w grupie innych kotów.

Koty te są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi. Uwielbiają ich towarzystwo – zwłaszcza wtedy, gdy opiekunowie wykazują zainteresowanie i bawią się ze swoimi pupilami. Koty abisyńskie przywiązują się do ludzi i okazują swoje uczucia – często nader intensywnie. Potrafią same przypominać o pieszczotach, tuleniu i głaskaniu.

Abisyńczyki to koty niezwykle dynamiczne, energiczne, skoczne i gibkie. Potrzebują dużo ruchu i zabawy. Jeśli się nudzą i nie mają odpowiednich przyrządów (np. wysokiego drapaka), mogą same szukać sobie zajęć i np. wspinać się po firankach.

Ponadto abisyńskie koty krótkowłose są inteligentne i chętnie się uczą (pod warunkiem, że są za to odpowiednio nagradzane i sprawia im to przyjemność). Wyróżnia je też wyjątkowy temperament i silny charakter – bywają uparte i konsekwentne w dążeniu do celu.

Abisyńskie koty krótkowłose – opieka i zdrowie

Koty abisyńskie nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Należy pamiętać o tym, aby:

  • raz w tygodniu wyczesywać ich sierść miękką szczotką lub rękawicą do czesania
  • przycinać pazury, jeśli kot nie wychodzi z domu
  • sprawdzać czystość uszu

U kotów abisyńskich mogą występować wady genetyczne, a także zanik siatkówki i utrata wzroku. Poza tym mogą pojawiać się kłopoty z układem moczowym.

Abisyński kot długowłosy

Spotkać można się czasami z nazwą rasy abisyński kot długowłosy. Rzeczywiście, taki kot istnieje, jednak jego właściwa nazwa to kot somalijski. Jego historia sięga początku XX wieku, kiedy to hodowcy spostrzegli, że wśród kotów abisyńskich zdarzają się kocięta z dłuższą sierścią. Przyczyną takich anomalii mogło być krzyżowanie kotów abisyńskich z innymi kotami – taki proceder miał miejsce głównie w Wielkiej Brytanii.

Pierwszą osobą, która przyczyniła się do popularyzacji kotów somalijskich, była właścicielka schroniska w Stanach Zjednoczonych, Evelyn Mague, która wzięła pod opiekę długowłose osobniki odrzucone z miotów abisyńskich i zaczęła je rozmnażać. Abisyński kot długowłosy został uznany za odrębną rasą w roku 1971.

Abisyński kot długowłosy (czyli kot somalijski) różni się nieco od swojego protoplasty zarówno wyglądem, jak i charakterem. Jest mniejszy, a jego futro jest dłuższe i ma bardziej nasycony, głębszy kolor. Odcienie jego maści to rudy, płowy, niebieski, czekoladowy, liliowy i tak zwany kolor dziczy.

Kot abisyński długowłosy jest bardzo aktywny, lubi wysoko się wspinać, skakać i biegać. Najchętniej przebywałby w ciągłym ruchu, w związku z tym wymaga dużo uwagi. Od swojego kuzyna, kota abisyńskiego krótkowłosego, odróżnia go łagodniejszy charakter i mniejsza skłonność do konfliktów.

Zobacz też:

Kot bengalski – charakter, wielkość. Jak wygląda hodowla kotów bengalskich?

Koty orientalne krótkowłose – charakterystyka rasy

Najpopularniejsze imiona dla kotów

Zobacz video: Niepełnosprawne, czarne, stare – te zwierzaki też zasługują na miłość!

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie