Probiotyki są źródłem dobroczynnych dla zdrowia mikroorganizmów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Stosowane są nie tylko przez ludzi, ale mogą być również podawane kotom. Probiotyk dla kota wykorzystywany jest w leczeniu biegunek, zaparć, wymiotów.
Probiotyk dla kota – jak działa?
Probiotyki dla zwierząt mają podobne działanie jak te stosowane przez ludzi. Człowiek przyjmuje je w formie aptecznych preparatów doustnych bądź w postaci produktów żywnościowych, takich jak fermentowane napoje mleczne (jogurt, maślanka, kefir) lub kiszonki (np. ogórki kiszone, kapusta kiszona). Tego rodzaju produkty nie mogą być jednak podawane kotom, gdyż zwierzęta te nie tolerują laktozy występującej w nabiale. Odpowiednie są natomiast specjalne preparaty probiotyczne, przepisane i zakupione w gabinetach weterynaryjnych. Probiotyk dla kota to środek zawierający pojedyncze lub mieszane hodowle mikroorganizmów – bakterii bądź drożdży, które wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie. Mikroorganizmy te występują w fizjologicznej (naturalnej) mikroflorze przewodu pokarmowego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie. Ich rolą jest produkcja kwasu mlekowego, który przyczynia się do zwiększenia kwasowości środowiska jelit, a tym samym zapobiega kolonizacji i rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Te dobroczynne bakterie uczestniczą również w syntezie witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii i pracy układu nerwowego, a także pobudzają perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaparciom i dolegliwościom trawiennym. Ponadto korzystnie oddziałują na układ immunologiczny, prowadząc do zwiększenia naturalnej odporności organizmu.
Probiotyk dla kota na biegunkę i nie tylko
Probiotyk dla kota przeznaczony jest do stosowania w przypadku różnych zaburzeń przewodu pokarmowego. Wykorzystywany jest w leczeniu biegunek, zaparć i wymiotów, a także w przebiegu niedoborów mikroelementów. Probiotyk dla zwierząt zapobiega również wyjałowieniu flory bakteryjnej, np. w sytuacji stosowania u kota antybiotykoterapii. Wspomaga procesy trawienne, zapobiegając nieprzyjemnym dolegliwościom. Probiotyk dla kota przyczynia się do zwiększenia przyswajalności witamin i składników mineralnych, m.in. wapnia, cynku, żelaza magnezu. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów towarzyszących alergiom i nietolerancjom pokarmowym u zwierzęcia. Probiotyk dla kota zalecany jest przez weterynarzy przy problemach wynikających z silnego stresu, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, infekcji oraz chorób: pasożytniczych, nowotworowych i trzustki. Niektóre preparaty probiotyczne sprzyjają obniżeniu poziomu mocznika i wykorzystywane są w przypadku przewlekłej niewydolności nerek u kota. Wskazaniami do stosowania probiotyku dla kota są również:
- przewlekłe zaburzenia ruchliwości,
- duża aktywność ruchowa zwierzęcia,
- zmiany środowiska życia, karmy, właściciela,
- zatrucia pokarmowe,
- ogólne osłabienie kondycji,
- profilaktyka przeciwbiegunkowa,
- zaburzenia przemiany materii,
- odrobaczanie,
- podróż.
Probiotyk dla zwierząt podaje się często młodym i intensywnie rosnącym kotom oraz starszym osobnikom, które są znacznie bardziej narażone na różne schorzenia i dolegliwości związane z przewodem pokarmowym.
Probiotyk dla kota – jaki najlepiej wybrać?
Probiotyk dla kota na biegunkę i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego należy zawsze nabywać w sklepach weterynaryjnych. Jaki probiotyk dla kota wybrać? Ważne, aby preparat był stworzony właśnie dla tych czworonogów. Zwierzętom nie można podawać probiotyków dla ludzi, gdyż układ pokarmowy człowieka, a tym samym naturalna flora jelitowa, znacząco różni się od tego u psów i kotów. Ponadto probiotyki dla ludzi zawierają w swoim składzie inne szczepy bakterii niż preparaty przeznaczone dla kotów. Probiotyki dla kota dostępne są w różnych postaciach, m.in. proszku, tabletek, kapsułek. Wygodną formą jest probiotyk dla zwierząt w formie pasty umieszczonej w opakowaniu przypominającym strzykawkę. Podanie tego rodzaju preparatu zwykle nie sprawia większych trudności. Kapsułkę, proszek lub tabletkę najczęściej chowa się w smakołyku albo wysypuje na pokarm zwierzęcia. Dawka probiotyku zawsze powinna być zgodna ze wskazaniami lekarza weterynarii lub zaleceniami zamieszczonymi na ulotce preparatu.
Ubrania dla zwierząt. Jakie wybrać dla psa, a jakie dla kota? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Mała Helenka i jej urocze alpaki. Jak futrzani przyjaciele wpływają na samopoczucie człowieka?
Autor: Adrian Adamczyk