W krakowskim zoo urodziła się kondorzyca Beti. Już niedługo ptak leci do Ameryki Południowej. W jakim celu? Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zawitał w stolicy Małopolski, by pożegnać się ze zwierzęciem i zdobyć więcej szczegółowych informacji na temat akcji.
Kondorzyca leci do Ameryki Południowej
Kondorzyca wykluła się w 2021 roku w krakowskim zoo. Przed nią wielkie zadanie. - W najbliższy wtorek, 8 sierpnia, nasza Beti wyjeżdża z Krakowa do Amsterdamu, skąd uda się w podróż lotniczą do Chile. Trafiła do programu reintrodukcji, czyli przywracania narażonego od wyginięcia gatunku na stare miejsce bytowania, jako pierwszy ptak tego gatunku w Polsce - powiedziała edukatorka przyrodnicza Anna Agaciak.
- Ten gatunek ma poważne problemy, jest ich coraz mniej. To nie tak, że Beti przyleci od nas i zostanie wypuszczona na wolność. Trafi na wolność, a później do ośrodka adaptacyjnego, gdzie nauczy się żyć samodzielnie. Dzięki temu, prowadzący to przedsięwzięcie ludzie będą w stanie powiedzieć, czy nadaje się na wypuszczenie na wolność, czy nie - dodała ekspertka.
Aby doszło do tej podróży, zoo musiało zebrać 120 tys. zł. Udało się dzięki pomocy wielu darczyńców, wśród których byli także odwiedzający ogród.
Kondory - jedyne w swoim rodzaju ptaki
Kondory to największe ptaki drapieżne świata - rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet ponad 3,5 m. Żywią się padliną.
- Kondory to ptaki długowieczne, bo żyją nawet 80 lat. Nasz kondor, ojciec Beti Carlos, urodził się na wolności w Argentynie w 1952. Razem ze swoją partnerką Księżniczką, odchowują młode, a Beti to jedna z jego córek - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Wrony bywają głośne i agresywne?
- Kruki, które mówią ludzkim głosem. Jak się tego nauczyły?
- Ptaki wędrowne i ich zwyczaje
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN