Pies przewodnik zastępuje oczy niewidomym. "Mogę iść pewnie, omijając przeszkody"

Dzień Dobry TVN
Pies przewodnik zapewnia samodzielność osobie niedowidzącej lub niewidomej. Jest specjalnie szkolony, by wykonywać swoje zadania. Ale opiekun czworonoga też musi wykonać pracę, by stanowili zgrany duet. Jak wygląda życie z takim psem?

Pomoc psa przewodnika

– Nie wyobrażam sobie życia bez mojego psa – mówi Karolina Zajk, która nie widzi od urodzenia, a samodzielnego funkcjonowania nauczyła się korzystając z białej laski. Od dwóch lat do pomocy ma labradora Logana. – Bonusem pracowania z psem przewodnikiem jest to, że łatwiej nawiązuje się relacje – dodaje. Pies zapewnia jej bezpieczne poruszanie się poza domem.

– Dzięki temu, że pojawia się pies w życiu takich osób, one mogą robić różne rzeczy bez koncentrowania się na samej czynności chodzenia. (...) Z psem taka osoba pójdzie we wszystkie te miejsca, w które z białą laską byłoby jej znacznie trudniej – mówi Jolanta Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior.

Poruszanie się z psem podnosi samoocenę osób niedowidzących i niewidomych

- Z pewnością zupełnie inaczej będę odbierany społecznie. (...) Mogę iść pewnie, omijając przeszkody, a to będzie wpływało też na moją samoocenę i na poczucie mojej wartości – mówi Tomasz Trzajna, który od kilku miesięcy przygotowuje się z psem przewodnikiem. Mężczyzna przyznaje, że nauczenie się współpracy z nowym przyjacielem jest trudniejsze niż się spodziewał.

Arleta Wiewióra, trener psów przewodników wyjaśnia, że psy i ich opiekunowie muszą się nauczyć wszystkich komend. Dodaje, że ważne jest też, by osoba prowadzona przez czworonoga mu ufała. - Zaufać zwierzęciu, chociażby najlepiej wyszkolonemu, to jest bardzo trudne. To jest proces emocjonalny, który trzeba przejść w głowie – mówi Tomasz Trzajna.

Jak zareagować, gdy widzimy osobę z psem przewodnikiem? Arleta Wiewióra radzi, by odwrócić wzrok i nie rozpraszać zwierzęcia, które wykonuje swoje zadanie.

Zobacz wideo: Specjalnie szkolone psy pomagają ratować tonących. „To bardzo wymagająca praca”

X-News

Zobacz także:

Niepełnosprawność nie musi ograniczać. "Możemy się od nich uczyć tego, jak budować relacje czy wychowywać dzieci"

Adopcja niepełnosprawnych czworonogów. Florka i Irys szukają kochającego domu. "Niedowidzenie na jedno oko im nie przeszkadza"

Utrata wzroku nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń. "Ja tylko nie widzę"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości