Leniwce – jak wyglądają i z czego składa się ich dieta?

Życie leniwców
Leniwce - jak wyglądają?
Źródło: Art Soul Photography/Getty Images
Leniwce są powszechnie uznawane za jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Całe dnie spędzają śpiąc, jedząc i zwisając z gałęzi drzew. Znane są ze swoich powolnych ruchów. Wiele osób zastanawia się, co jedzą leniwce? To bardzo ciekawa kwestia, ponieważ ich dieta jest ściśle związana ze specyficznym stylem życia. O jej szczegółach dowiesz się w serwisie Dzień Dobry TVN.

Leniwiec to zwierzę endemiczne lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej, które dzięki swemu charakterystycznemu usposobieniu i pociesznej, wiecznie uśmiechniętej „buzi”, zyskuje rzeszę fanów na całym świecie. Wyróżnia się dwa typy leniwców: dwupalczaste i trójpalczaste. Ciekawostką jest fakt, że pomimo pozornego podobieństwa, powyższe gatunki należą do odrębnych rodzin – kolejno leniuchowcowatych i leniwcowatych.

Jak wygląda leniwiec?

Dzisiejsze leniwce wyglądają znacznie inaczej niż ich przodkowie – najstarsze gatunki żyły już ponad 35 milionów lat p.n.e., a niektóre z nich osiągały rozmiary zbliżone do słoni, ważąc nierzadko ponad tonę. Prehistoryczny Megatherium (jedno z największych zwierząt kiedykolwiek żyjących) był świetnym kopaczem, który potrafił drążyć w skale tunele o szerokości 6 metrów, zaś Thalassocnus znany był z umiejętności pływackich – używał długich, ostrych szponów do przytrzymywania się dna w celu zabezpieczenia przed silnymi falami oraz do poszukiwania pożywienia w postaci glonów.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Ze względu na wielkość i dużą wagę nie były to zwierzęta żyjące na drzewach, lecz poruszające się po ziemi. Leniwce naziemne wyginęły około 10 tysięcy lat przed naszą erą, prawdopodobnie na skutek odwilży po ostatniej epoce lodowcowej.

Żyjące współcześnie leniwce, zwierzęta stosunkowo niewielkie, najczęściej osiągają do 60 cm długości. Mają małe głowy i długie, silne kończyny zakończone długimi pazurami, dzięki którym mogą z łatwością wspinać się po drzewach i zwisać z nich nawet podczas snu. Ze względu na ilość palców u przednich kończyn wyróżnia się dwa typy leniwców: trójpalczaste i dwupalczaste. Pierwsze charakteryzuje obecność krótkiego ogona, którego długość wynosi średnio 4 cm, szara sierść z brązowymi plamami po bokach oraz waga najczęściej nieprzekraczająca 5–6 kg. Z kolei leniwce dwupalczaste nie posiadają ogona, a ich krótka, wełnista sierść jest koloru brązowego. Ważą trochę więcej – w granicach 9–10 kg. Co ciekawe, leniwce są doskonałymi pływakami, co pomaga im przetrwać w niepewnych warunkach lasów amazońskich. Leniwce żyjące na wolności trudno jest dostrzec w gąszczu gałęzi, dzięki temu, że ich sierść z czasem zaczynają porastać glony i bakterie. Nadają one zieloną barwę owłosieniu, co stanowi doskonały kamuflaż przed przeciwnikami, których w lasach Ameryki Środkowej i Południowej nie brakuje. Do głównych, naturalnych drapieżników polujących czasami na leniwce należą węże, ptaki oraz dzikie koty – takie jak pumy i jaguary. Mówiąc o zagrożeniach, nie sposób nie wspomnieć o tragicznych w skutkach wycinkach lasów – leniwce mają szansę na przetrwanie jedynie pośród drzew, na lądzie zaś zachowują się bardzo nieporadnie, co w połączeniu z ich powolnymi ruchami sprawia, że stanowią łatwy cel dla drapieżników.

Co je leniwiec? Z czego składa się jego dieta?

Dieta leniwca jest wynikiem skomplikowanego procesu ewolucyjnego i chociaż zwierzęta te zawsze były roślinożercami, dobór konkretnych pokarmów przechodził w czasie znaczne zmiany. Prehistoryczne leniwce odżywiały się w sposób bardziej różnorodny od tych współczesnych – od traw i mięsistych sukulentów po liście i trudno dostępne owoce, które dzięki swoim rozmiarom, potrafiły samodzielnie ściągnąć z drzew. Obecnie dieta leniwców składa się prawie wyłącznie z liści rosnących na drzewach lasów deszczowych . Ciekawostką jest fakt, że wiele z tych liści jest nie tylko niesmaczna, co nawet niejadalna dla innych gatunków zwierząt. Pożywienie leniwców jest stosunkowo twarde, "gumowate", a niektóre liście zawierają nawet substancje toksyczne, na które zwierzęta te są uodpornione. To jednak nie wszystkie wyjątkowe cechy tych zwierząt. Leniwce mają bardzo silne zęby, które nigdy nie przestają rosnąć, wielokomorowe żołądki oraz zdolność wytwarzania wyspecjalizowanych enzymów trawiennych. Dzięki niesłychanie powolnemu metabolizmowi liście mogą być trawione przez kilka dni, a nawet powyżej tygodnia. Nie jest to jednak pokarm sycący, dlatego leniwce unikają zbędnego wysiłku, w celu zaoszczędzenia energii. To właśnie z tych zachowań dziś są najbardziej znane. Leniwce śpią 10 godzin na dobę (a w niewoli nawet do 20), poruszają się bardzo powoli, a większość czasu spędzają, zwisając z gałęzi drzew, z których schodzą tylko raz na tydzień w celach higienicznych lub kiedy groźna sytuacja zmusi je do znalezienia nowego miejsca zamieszkania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Art Soul Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana